Inflaci letos poženou vzhůru hlavně ceny energií

Podle včera zveřejněných německých čísel o vývoji spotřebitelských cen v únoru došlo k meziměsíčnímu navýšení o 0,9 %, což je jen o desetinu více než trh očekával. V meziročním srovnání pak inflace dosáhla v souladu s očekáváním 5,1 % po lednových 4,9 %. V některých dalších členských zemích, například ve Španělsku, inflace překvapila silnější dynamikou, a celkový výsledek eurozóny je tak opět pod rizikem vyšší než očekávané inflace.

Průběžná zveřejnění potvrzují, že hlavním zdrojem inflace byly znovu energie. Z jejich strany analytici v letošním roce kvůli dopadům války na Ukrajině očekávají další tlak. Už nyní lze na finančním trhu pozorovat cenu ropy nad 100 USD/barel, kde se bude pravděpodobně držet i v průběhu letošního roku, v jeho polovině může zamířit i ke 120 USD/barel.

Narůstají ale také ceny dalších komodit v oblasti energií, například zemního plynu. „Značně jsme proto revidovali výhled inflace globálně i v jednotlivých regionech. Pro eurozónu jsme odhadovanou míru inflace pro rok 2022 navýšili z 3,6 % na 5,1 % a pro rok 2023 z 1,7 % na 2,0 %. K navýšení došlo také v regionu střední Evropy. Konkrétně pro Česko čekáme inflaci letos v průměru na 10,5 % oproti předchozím 7,8 % a v příštím roce na 4,3 % oproti předchozím 3,1 %,“ shrnuje analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat