Inflace v meziročním srovnání klesla – poprvé od června 2021

Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly oproti červenci o 0,4 % a v meziročním srovnání inflace zpomalila na 17,2 % z červencových 17,5 %. Jedná se o první meziroční zpomalení inflace od června 2021. Zároveň se červencový růst spotřebitelské inflace nacházel podruhé v řadě pod prognózou České národní banky (ČNB), která pro srpen predikovala 19,3 %.

„Letní inflační čísla naznačují, že růst spotřebitelských cen začíná kulminovat. To samo o sobě neznamená, že se meziroční růst inflace vrátí rychle ke 2 %, ale pravděpodobnost, že se meziroční inflace na podzim vyšplhá k 20 %, významně poklesla,“ míní analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Opatření České národní banky proti vysoké inflaci se začínají pozitivně projevovat. Přesto růst cen v naší ekonomice nadále patří mezi nejvyšší v rámci Evropské unie,“ říká hlavní ekonom BHS Securitas Štěpán Křeček.

Srpen podle analytiků potvrdil, že se růst cen energií do inflace nebude promítat již tak skokově. Meziročně začíná zpomalovat tempo růstu cen pohonných hmot a imputované nájemné, v srpnu se rovněž rozevřely nůžky mezi meziročním růstem cen zboží (19,6 %) a služeb (13,5 %), což lze interpretovat tak, že silné poptávkové zdroje inflace začínají pozvolna odeznívat.

V meziměsíčním srovnání se v srpnu nejvíce zdražovalo v oddílech stravování a ubytování a v rekreaci a kultuře. Zdražování pokračovalo v citlivých částech spotřebního koše a to jak v případě elektřiny, zemního plynu, tak i tuhých paliv. V průměru se zdražovalo i v oddílu potraviny a nealkoholické nápoje a to navzdory pozitivní sezónnosti. Oproti tomu v srpnu v meziměsíčním srovnání poměrně výrazně poklesly ceny pohonných hmot a to o téměř 10 %.

„V souhrnu srpnová inflace naznačuje, že bankovní rada ČNB v září ponechá úrokové sazby beze změny. Pravděpodobnost dalšího meziročního zrychlení inflace se snižuje a to jak kvůli zvolňující poptávce, tak i s ohledem na vysokou statistickou základnu z loňského konce roku. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat inflaci kolem 16 %,“ říká Miroslav Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat