ČNB včera nepřekvapila a ponechala úrokové sazby dle očekávání beze změny na 7 % s tím, že na příštím zasedání se bude rozhodovat mezi stabilitou či zvýšením. Německá inflace se v září vyšplhala nad 70leté maximum, když ji meziměsíční nárůst o 1,9 % dostal meziročně k 10 %, čímž byl převýšen konsensus odhadů (9,5 % r/r).
Opačným směrem překvapila inflace ve Španělsku, která meziměsíčně poklesla o 0,6 % a meziročně se snížila z 10,5 na 9,0 % oproti očekáváným 10,1 %. Reportování výsledků zářijové inflace v jednotlivých členských zemích pokračuje i dnes a dočkáme se i celkového čísla za eurozónu. Odhadujeme zvýšení meziroční míry inflace na 9,7 % (identicky s mediánem odhadů analytiků) z minulých 9,1 %.
V meziměsíčním srovnání měly spotřebitelské ceny vzrůst v průměru o 0,9 % po srpnových 0,6 %. Důvodem vyšší inflace v září je zrušení některých podpůrných opatření v Německu, jako například dočasný „Tankrabatt“ – snížení energetické daně u pohonných hmot. Dalším důvodem jsou sezónní vlivy, které se minulé září nikterak výrazně neprojevily a připravily tak pro letošní rok nízkou srovnávací základnu. V souhrnu je inflace výrazně ovlivněna technickými faktory (rušení podpůrných opatření) a sezónními vlivy.
Podle naší prognózy dosáhla inflace v září v meziročním srovnání vrcholu a v následujících měsících by měla postupně ztrácet na intenzitě. Rizikem zůstávají především sekundární dopady cen energií do jádrové inflace a vývoj vyjednaných mezd. Ty zůstávají prozatím navzdory relativně napjatému trhu práce umírněné – v Q2´22 byly meziročně vyšší o 2,4 % po 3,0 % v Q1´22 a podle nejaktuálnějších informací z mzdových vyjednávání tlak na růst mezd sice zesílil, tempa inflace ale nedosahuje.
Měny středoevropského regionu jsou pod tlakem. Mezi rozvojovými trhy jsou nejvíce ovlivněné negativními zprávami o výkonu ekonomiky eurozóny a dále bojují s vysokými cenami energií. Polský zlotý tento týden oslabil vůči euru o 2,3 % a maďarský forint o 3,5 %. Naopak koruna podporována intervencemi ČNB byla víceméně stabilní a během včerejšího obchodování posílila o 0,6 %.
Autorem analýzy je David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank