Inflace v eurozóně na třináctiletém maximu

Data Eurostatu potvrdila, že vyšší inflace netrápí pouze ČR, ale i většinu zemí EU. V celé unii se meziroční inflace vyšplhala na 3,6 %. V eurozóně s inflačním cílem stejným jako u nás se inflace zvýšila na 3,4 %. Vyšší inflaci krátce zažívala eurozóna naposledy v létě roku 2008, těsně před pádem banky Lehman Brothers.

Podstatné je zdůraznit, že jde o harmonizovanou inflaci, která nepočítá s růstem cen nemovitostí, a tak vychází příznivěji než národní inflace, která realitním trhem počítá. V případě ČR, která hlásí inflaci těsně pod pěti procenty, dosahuje harmonizovaná inflace jen 4 % a země je tak co do výše inflace až na 11 místě v EU, dokonce i za Německem.

Nejvyšší je aktuální inflace v pobaltských zemích, kde překonala metu 6 %, nad pěti procenty je v Polsku, Maďarsku a Rumunsku, tedy v tzv. nových členských zemích, kde se již (s výjimkou Maďarska) ve velké míře do inflace propisují rekordní ceny elektřiny a plynu. Z podrobných statistik vyplývá, že v českém případě zatím žádný cenový skok u těchto komodit v inflaci nenastal, a proto je možné jej se zpožděním očekávat v dalších měsících. I česká inflace v harmonizovaném pojetí tedy dál rychle poroste.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat