Inflace v době koronakrize: meziročně klesla na 2,3 %, vloni byla ale nejvyšší za osm let

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu se spotřebitelské ceny v prosinci v meziměsíčně snížily o 0,2 %. Hlavní vliv mělo zlevnění některých potravin v předvánočním čase. „Ceny na pultech ovlivnila snaha obchodníků na poslední chvíli nalákat spotřebitele k předvánočním nákupům, a tak nepřekvapí rychlé zlevňování sezónních oděvů a obuvi,“ konstatuje analytik ČSOB Petr Dufek. Meziroční inflace, která je zásadní pro ČNB, v prosinci poklesla na 2,3 %. Za prognózou centrální banky tak  zaostala o sedm desetin procentního bodu.

Inflační tlaky v ekonomice podle analytiků jednoznačně polevují: vedle potravin i u bydlení, kde je stále patrnější zpomalování růstu nájmů nebo cen energií. Meziměsíčně dražší tabák, alkohol a pohonné hmoty nedokázaly v celkové inflaci pokles u cen potravin vykompenzovat. „Pozvolné zpomalování inflačních tlaků bude pokračovat i na začátku letošního roku. Dlouhodobějšího a udržitelného přiblížení inflace ke 2 % se však letos s ohledem na silný fiskální impuls pravděpodobně nedočkáme,“ míní analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V souhrnu za celý loňský rok spotřebitelská inflace vzrostla o 3,2 % a nacházela se tak nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Pod 3 % inflace sestoupila teprve ve 4. čtvrtletí. Naposledy rostla inflace rychleji v roce 2012 (3,3 %). Rychlý růst spotřebitelských cen v loňském roce přitom silně kontrastoval s vývojem inflace v eurozóně, která se po větší část druhé poloviny roku nacházela v deflaci.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat