Inflace stále letí vzhůru. Čeká se na zásah ČNB

board-1193333_1280

Spotřebitelská inflace v srpnu opět výrazně překvapila směrem nahoru a meziročně rostla nejrychleji od listopadu 2008. Spotřebitelské ceny v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,7 % a v meziročním srovnání došlo ke zrychlení inflace na 4,1 % z červencových 3,4 %. Meziroční růst spotřebitelské inflace se tak nachází výrazně nad prognózu ČNB, která pro srpen v aktuální makroekonomické prognóze očekávala růst o 3,1 %. Zároveň vzhledem k silnému zrychlení jádrové složky inflace představuje současný cenový vývoj argument pro to, aby ČNB na zářijovém zasedání razantně zvýšila úrokové sazby rovnou o 50 bazických bodů.

„Za meziměsíčním růstem inflace v srpnu stály především služby navázané na cestovní ruch a náklady spojené s bydlením skrz imputované nájemné. Pokračovalo zdražování v oddílu stravování a ubytování (růst stravovacích služeb o 0,9 %) a v oddílu rekreace a kultura (ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 3,3 %). Zdražovalo se i v oddílu doprava, a to jak v případě pohonných hmot, tak i automobilů. A přes pozitivní sezónnost v souhrnu mírně vzrostly i ceny potravin,“ shrnuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Do ekonomiky se pumpovaly peníze o sto šest. Ve stejné době se přitom pozastavovaly výrobní kapacity, což snížilo množství produktů na trhu. Prudké zdražování je logickým důsledkem těchto činů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. „Vysoká inflace je zničující pro úspory na běžných a spořících účtech v bankách. Lidé proto stále častěji chtějí investovat. Populární jsou hlavně nemovitosti, akcie, zlato a kryptoměny,“ dodává Křeček.

Analytici očekávají, že hlavním motorem celkové inflace se v závěru letošního roku postupně stanou náklady spojené s bydlením a potraviny. Tyto dva oddíly představují dohromady necelou polovinu spotřebního koše a položky v nich jsou pro domácnosti velmi citlivé. S výraznějším zdražením je nutné počítat konkrétně u elektřiny a plynu a pokračovat bude i rychlý růst cen imputovaného nájemného kvůli rostoucím cenám nových bytů a stavebních materiálů. Zároveň lze očekávat pokračující růst cen služeb.

„Výsledně se tak meziroční růst inflace bude minimálně do konce letošního roku pravděpodobně pohybovat kolem 4 % a nelze vyloučit ani krátkodobé vzedmutí směrem k 5 %. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst inflace výrazněji přes 3 % a to především kvůli prudkému zrychlení inflace ve druhé polovině letošního roku,“ říká Miroslav Novák.,

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat