Inflace se v červnu udržela pod hranicí tří procent. Ale poroste

Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, tempo růstu tak ve srovnání s květnem zpomalilo o 0,1 bodu. Největší vliv na zdražování měly ceny aut a pohonných hmot. K meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen v červnu přispěly oddíly odívání a obuv, doprava, rekreace a kultura, stravování a ubytování a v neposlední řadě náklady spojené s bydlením. Za meziměsíčním zvýšením spotřebitelských cen tak v červnu stály především služby, kde růst činil 0,9 %, zatímco v případě zboží to bylo pouze o 0,3 %.

Jak vývoj inflace hodnotí ekonomové a analytici?

Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta: „Do stále silného meziročního růstu inflace se i nadále významně promítá vyšší cena ropy. S uvolňováním protiepidemických opatření lze pravděpodobně očekávat další zdražovaní v segmentu služeb, což bylo již částečně vidět v červnových číslech. Rizikem pro další zrychlení spotřebitelské inflace zůstává kumulace silných inflačních tlaků na začátku cenového řetězce u průmyslových výrobců. Nejbližší měsíce pravděpodobně přinesou meziroční růst inflace těsně pod 3 % a významnější zrychlení nad 3 % je možné očekávat v závěru letošního roku.“

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance: „Inflace v červnu jen kosmeticky poklesla z 2,9% na 2,8% (meziroční změna).  To byl důsledek o něco mírnějšího růstu cen tabáku a poklesu cen lihovin. Jinak dál hlavním tahounem inflace zůstává jednoznačně doprava – ceny pohonných hmot jsou meziročně vyšší o více než 20%, zatímco ceny automobilů rostly meziročně o více než 5%. Během léta bude meziroční dynamika inflace v oddíle doprava zvolňovat a to bude zmírňovat i celkovou inflaci. Ta však zůstane spolehlivě nad dvouprocentním cílem centrální banky a ke konci roku se může zase vyšplhat na hranu tolerančního pásma do blízkosti 3 %. A to zejména kvůli růstu regulovaných cen, dražším energiím a potravinám. Souběžně sice může odeznívat ze zahraničí dovážená vysoká výrobní inflace. Na druhou stranu napjatá situace na trhu práce asi dál bude udržovat na zvýšenách úrovních jádrovou inflaci.“

Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček:  „Současné tempo zdražování nepoleví minimálně do konce letošního roku. To nepříznivě dolehne na domácnosti, kterým nenarůstají nebo dokonce klesají příjmy. Současná vlna zdražování nejvíce doléhá na řidiče. Ceny pohonných hmot a olejů v červnu letošního roku meziročně zdražily o 20,2 procenta. V obchodech si sáhnou hlouběji do kapsy i kutilové. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu totiž vzrostly o 4,2 procenta. Vyšší ceny musí akceptovat i milovníci módy. Za oděvy si připlatí 4,1 procenta a za obuv 4,9 procenta.“

Petr Dufek, analytik ČSOB: „Inflace bude mít tendenci v dalších měsících ještě mírně klesat, a to především vlivem loňského srovnávacího základu, avšak na konci roku se vrátí zhruba na současné hodnoty. Mírného poklesu inflace bychom se mohli dočkat v příštím roce, avšak ve hře je stále ještě mnoho neznámých včetně dalšího vývoje pandemie, stabilizace trhu komodit, síly domácí poptávky, oživení cestovního ruchu… V neposlední řadě budoucí inflaci ovlivní, zda se podaří automobilovému průmyslu rozjet na plno výrobu nebo nakolik se spotřebitelských cen propíše neustálé zvyšování cen silové elektřiny na burzách v zahraničí.“

David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank: „Inflace je aktuálně ovlivňována cenovými výkyvy, které má na svědomí restart ekonomiky po covid šoku a následné otevírání ekonomiky, kdy dochází k přeceňování doposud dlouho uzavřených služeb. Tento efekt by měl být pouze dočasný. Očekáváme, že volatilita v nabídce a poptávce se v dalších měsících postupně sníží. Aktuálně pozorované mírné zvolnění meziroční dynamiky bude přesto pouze dočasné. Napomáhá mu zmírňující se efekt nízké srovnávací základny cen pohonných hmot. Nicméně od podzimu počítáme se zdražováním potravin i zvyšováním regulovaných cen, což inflaci v meziročním srovnání bude tlačit opět nad 3 %.“

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat