Inflace se pohybuje ve svém tolerančním pásmu

_86c610dc-23b2-48cb-9791-9250e6d1b93a

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v červenci na úroveň 2,2 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Inflace se dostala lehce nad svůj cíl stanovený Českou národní bankou, ale bezpečně se udržuje v rámci svého tolerančního pásma. To umožňuje dál opatrně snižovat úrokové sazby v české ekonomice, což podpoří její růst.

„Vzhledem ke zkrocené inflaci a nejnižší nezaměstnanosti ze všech zemí Evropské unie se nyní v České republice otvírá prostor pro dynamický růst reálných mezd. Ten může navyšovat spotřebu domácností a tím zásadně přispět k rychlejšímu růstu české ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ceny zboží jsou pod kontrolou a ve svém úhrnu se zvýšily pouze o 0,6 procenta. Problémy přetrvávají u cen služeb, které se ve svém úhrnu zvýšily o 4,9 procenta. Například ceny stravovacích služeb vzrostly o 7,1 procenta a ceny ubytovacích služeb o 8,8 procenta. Výrazně se zvyšují i ceny vodného o 10,9 procenta, stočného o 13,4 procenta, elektřiny o 8,9 procenta či tepla a teplé vody o 5,0 procenta.

V meziročním srovnání jsou ceny potravin ve svém úhrnu nižší, ale zlevňování začíná docházet dech. Například cena mouky byla ještě v červnu levnější o 20,9 procenta, kdežto v červenci už sleva dosahovala pouze úrovně 15,4 procenta. Podobný vývoj byl zaznamenán i u drůbežího masa, vajec či ovoce. Horší je situace u ceny másla, která zrychlila svůj meziroční růst z červnových 11,5 procenta na červencových 15,2 procenta. Podobný vývoj byl zaznamenán i u čokoládových výrobků či nealkoholických nápojů.

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat