Inflace překvapila: v meziročním srovnání se přehoupla přes tři procenta

S výraznějším zrychlením spotřebitelské inflace v dubnu analytici počítali, ale to, že v meziročním srovnání inflace zamíří nad 3 %, je přeci jen poměrně překvapivé. Jak trh, tak ČNB předpokládaly, že inflace skončí pod úrovní tří procent. Spotřebitelské ceny v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,5 % a v meziročním srovnání na 3,1 % z březnových 2,8 %. „Za rychlejším meziměsíčním nárůstem spotřebitelských cen stojí kombinace faktorů. Dále zdražovaly pohonné hmoty, což se odrazilo do nárůstu cen v oddílu doprava. Podle předpokladů dále zdražily tabákové výrobky a alkohol. Zdražovalo se i v oddílech bytového vybavení a zařízení pro domácnost a rovněž v oddílu bydlení. Překvapivý byl naopak meziměsíční růst cen potravin, a to především kvůli dvoucifernému nárůstu cen u zeleniny,“ shrnuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Za meziročním růstem spotřebitelské inflace stály v dubnu výrazně dražší pohonné hmoty (růst o 16,3 %), když oddíl doprava přispíval k růstu inflace téměř z jedné třetiny. Důvodem je velmi nízká srovnávací základna z loňského dubna. Výrazný příspěvek do inflace si v dubnu připsal i oddíl alkoholické nápoje a tabák. Zdražovaly i služby, ať již v oddílu rekreace a kultura či ve stravování a ubytování. Meziročně naopak mírně zlevnily potraviny.

Spotřebitelská inflace od začátku letošního roku setrvává nad 2 %, když duben přinesl významnější meziroční nárůst. V 1. čtvrtletí letošního roku prudce vzrostla cena ropy, což se bude i v dalších měsících promítat do meziročně výrazně vyšších cen pohonných hmot. „V nejbližších měsících je pravděpodobné, že se meziroční inflace bude i nadále pohybovat na hraně 3 %. S otazníkem bude od května vývoj cen některých služeb a zboží po významném uvolnění protiepidemických opatření,“ konstatuje Novák.

„Dnešní čísla k inflaci zvyšují pravděpodobnost, že ČNB by mohla už letos v srpnu zvýšit svoji základní úrokovou sazbu a že ji letos zvýší dost možná i dvakrát. V příštím roce by ji mohla zvednou až čtyřikrát. Koncem roku 2022 by základní sazba mohla činit 1,5 procenta. Trh nyní sází na takovéto poměrně agresivní zvyšování sazeb ČNB – agresivní v tom smyslu, že během poměrně krátkého časového úseku necelých dvou letá předpokládá razantní, několikanásobný růst sazeb. Takto agresivně sázel na růst sazeb naposledy před deseti lety,“ doplňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat