Inflace opět překonala očekávání, schyluje se k výraznému růstu sazeb

Inflace v květnu opět překvapila vyšším číslem jak nás, tak trh a také centrální banku. Meziměsíční nárůst o 1,8 dostal meziroční dynamiku na 16 % – to je více než půl procentního bodu nad naším odhadem a více než procentní bod nad poslední prognózou ČNB. Hlavním tahounem dalšího zdražování (meziměsíčně) jsou vybrané potraviny (mléko a mléčné výrobky zdražily o více než 10 %) a energie – plyn meziměsíčně zdražil o dalších 3,4 % a meziročně je zatím v průměru dražší o 49,2 %.

Inflačního vrcholu podle našeho názoru dosáhneme v červnu, kdy ještě zrychlí meziroční dynamiky energetické a potravinové inflace a celkově se můžeme pohybovat okolo 17% růstu spotřebitelských cen. V druhé polovině roku bude inflace zvolňovat, ale pravděpodobně velmi pozvolna a ke konci roku ještě dočasně zrychlí (v důsledku výpadků DPH na konci roku 2021 a nižší srovnávací základně). Celkově tak za tento rok inflace může v průměru přesáhnout 14 %.

Pro ČNB jsou dnešní čísla výrazným pro-inflačním rizikem. Dalším je viditelně slabší koruna a také vyšší inflace v eurozóně a pravděpodobně i rychlejší růst sazeb ECB. V tomto kontextu je pravděpodobné, že stávající bankovní rada dostane na stůl od měnové sekce doporučení zvýšit sazby agresivněji, než naznačuje alternativní scénář poslední prognózy – ten předpokládá vrchol sazeb v blízkosti 6 % (za předpokladu ukotvených inflačních očekávání), zatímco hlavní scénář volá po nutnosti zvýšit sazby až do blízkosti 8 %.

Předpokládáme, že v červnu proto bankovní rada rozhodne o zvýšení sazeb o 100-125bps do blízkosti 7 %. Bankovní rada v novém složení pak bude držet sazby stabilní, ale pravděpodobně nebude apriori vylučovat jejich další nárůst. V takovém případě by koruna časem mohla pocítit úlevu – než ovšem vstřebá nejistotu spojenou s výraznou obměnou bankovní rady, může to chvíli trvat.


Autorem textu je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat