Inflace opět poskočila vzhůru, blíží se šesti procentům

V říjnu pokračovalo silné zrychlování inflace. Spotřebitelské ceny v říjnu oproti září vzrostly o 1,0 % a v meziročním srovnání došlo k dalšímu prudkému zrychlení inflace na 5,8 % ze zářijových 4,9 %. Meziroční růst inflace v říjnu se nachází nad čerstvou prognózou České národní banky (ČNB), která počítala s růstem o 5,5 %. Pro bankovní radu ČNB je rychlejší růst říjnové inflace argumentem k tomu, aby i v prosinci zvýšila úrokové sazby. Zároveň je však třeba zmínit, že před prosincovým zasedáním bankovní rady budou mít centrální bankéři k dispozici výsledek inflace za listopad.

Těžištěm meziměsíčního cenového růstu byl v říjnu opět oddíl bydlení, voda, energie a paliva. V říjnu se dále zdražovalo v oddílu doprava, a to jak kvůli vyšším cenám pohonných hmot, tak i kvůli dražším automobilům. V souhrnu lze říci, že ceny rostly téměř ve všech oddílech spotřebního koše s výjimkou potravin, kde byl v říjnu zaznamenán meziměsíční pokles. Na druhé straně v rámci oddílu potravin šlo pozorovat vysokou variabilitu cenového vývoje.

V meziročním srovnání do celkové inflace stále významněji přispívají náklady spojené s bydlením včetně energií, které stojí zhruba z třetiny za celkovým růstem inflace a které vzrostly meziročně o 7,4 %. Tzv. imputované nájemné, kam se promítá růst cen nemovitostí a rychle rostoucí náklady na rekonstrukce, renovace a údržbu bytů a rodinných domů, vzrostlo o 12,8 %. Kladně do inflace v září navíc začaly přispívat dražší elektřina a plyn. Zdražovalo se i v oddílu doprava, dražší byly i alkoholické nápoje a tabák, stravovací služby a služby spojené s rekreací a kulturou a služby obecně. V rámci spotřebního koše dochází ke zdražování v podstatě ve všech oddílech.

V závěru letošního roku je velmi pravděpodobné, že se meziroční růst spotřebitelské inflace dostane nad 6 % a v souhrnu za celý letošní rok lze podle mě očekávat inflaci na úrovni 3,8 %, respektive těsně pod 4 %. Vysokou nejistotu v tomto směru však představuje dočasné zrušení DPH na energie v posledních dvou měsících roku.


Autorem textu je analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat