Inflace opět nemile překvapila: je na 4,9 %

Vývoj spotřebitelských cen v září opět výrazně překvapil směrem nahoru. Oproti srpnu spotřebitelské cen vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání došlo k dalšímu zrychlení inflace na 4,9 % ze srpnových 4,1 %. Další výrazné zrychlení inflace tak potvrdilo oprávněnost prudkého zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání bankovní rady ČNB.

Září je přitom podle analytiků měsícem, kdy spotřebitelská inflace v meziměsíčním srovnání obvykle poklesne. Hlavním důvodem je především sezonní faktor v podobě levnějších dovolených v závěru letní sezóny. Tento vzorec sice v případě dovolených platil i letos (ceny dovolených s komplexními službami poklesly o 21,3 %), ale zároveň meziměsíční růst cen v dalších oddílech spotřebního koše efekt levnějších dovolených více než vyvážil.

„Těžištěm meziměsíčního cenového růstu byl v září oddíl bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny i výrobky a služby pro běžnou údržbu a opravy bytu. V září dále pokračovalo zdražování pohonných hmot a automobilů. Zdražovalo se i v oddílu odívání a obuv a rovněž i v případě tabákových výrobků. A v neposlední řadě došlo ke zdražení v oddílu vzdělávání vzhledem k začátku nového školního roku. Lehce překvapivý je naopak mírný pokles cen v oddílu potravin,“ komentuje vývoj analytik Akcenta Miroslav Novák.

V meziročním srovnání do celkové inflace v září přispívaly především náklady spojené s bydlením včetně energií a oddíl doprava. Dohromady tyto dva oddíly stály z necelé poloviny za meziročním růstem spotřebitelských cen. Pokračoval silný cenový růst tzv. imputovaného nájemného, kam se promítalo zdražování stavebních materiálů i ceny nových bytů pro vlastní bydlení, zdražovala voda i výrobky pro údržbu a opravy bytu. Elektřina začne meziročně prudce zdražovat od 4. čtvrtletí. Meziročně výrazně dražší byly i pohonné hmoty a automobily. Dražší byly i alkoholické nápoje a tabák a stravovací služby a služby spojené s rekreací a kulturou.

„Ve 4. čtvrtletí letošního roku je téměř jisté, že se meziroční růst spotřebitelské inflace v některých měsících dostane významně nad 5 %. Motorem celkové inflace se stanou ještě více než nyní náklady spojené s bydlením včetně dražších energií,“ podotýká Novák.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat