Inflace na začátku léta zrychlila více než se očekávalo

board-1193333_1280

Spotřebitelské ceny v červenci oproti červnu vzrostly o 1,0 % a v meziročním srovnání došlo ke zrychlení na 3,4 % z červnových 2,8 %. Meziroční růst inflace se v červenci nacházel nad prognózou České národní banky s 3,0 % a tak i nad horní hranicí tolerančního pásma inflace ČNB. Nejrychleji v meziměsíčním srovnání vzrostly v červenci ceny v oddílu rekreace a kultura a to o 5,5 %. Tento oddíl sám o sobě v červenci stál z poloviny za růstem inflace. „Ceny dovolených s komplexními službami přitom vzrostly o 23,2 %. Je pravidlem, že na začátku léta ceny dovolených vždy výrazně vzrostou a jedná se tak o pravidelný sezonní efekt. Letošní léto tak v tomto směru nebylo výjimkou, a ačkoliv nárůst vypadá na první pohled hrozivě, tak toto zdražení nijak nevybočuje z vývoje cen dovolených před pandemií. Meziměsíčně dále rostly ceny pohonných hmot a automobilů a zdražovalo se i v oddílu bydlení,“ shrnuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Hlavním přispívatelem do meziročního růstu spotřebitelských cen zůstal i v červenci oddíl doprava, když ceny pohonných hmot vzrostly o 18,5 % a ceny automobilů o 5,4 %. Meziroční dynamika růstu cen pohonných hmot však již v červenci zpomalila a bude podle analytiků dále zvolňovat i v nadcházejících měsících. Dalšími oddíly, které v červnu nejvíce přispívaly k růstu inflace byly alkohol a tabák a také oddíl bydlení. Pokračoval i růst cen v oddílech stravování a ubytování či rekreace a kultura. Kladně začínají do inflace přispívat i ceny potravin. „Pro domácnosti bude nepříjemné, že se ve druhé polovině letošního roku začne těžiště inflace postupně přesouvat do citlivých položek jako jsou potraviny či náklady spojené s bydlením, a to především u elektřiny,“ podotýká Novák.

S uvolňováním protiepidemických opatření lze podle něj ve druhé polovině letošního roku očekávat postupné zdražovaní v segmentu služeb. V červenci ceny služeb vzrostly o 3,9 %. „Rizikem pro další zrychlení spotřebitelské inflace zůstává kumulace silných inflačních tlaků na začátku cenového řetězce u průmyslových výrobců. Meziroční růst inflace se bude i v dalších měsících velmi pravděpodobně pohybovat nad 3 %. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst inflace kolem 3 %,“ dodává Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat