Inflace? Je to mnohem horší, odhaduji ji až na 20 %, říká investor

board-1193333_1280

V dubnu letošního roku jsem odhadoval inflaci na deset procent. Mnozí ekonomové nad tím kroutili hlavou. Jenže vždy záleží na tom, co se do statistik počítá. Jsou ohebné. Pro míru znehodnocení peněz jsou rozhodující klíčové věci a služby jako bydlení, energie, potraviny, pohonné hmoty. Teď proto odhaduju celkovou meziroční spotřební inflaci ke dvaceti procentům.

Pokud má člověk na účtu milion, za pouhý rok z něho jen tak zmizí ve skutečné hodnotě kolem dvou set tisíc. Plyn a elektřina zdražily skokově až na dvaapůlnásobek. Nevídané. Materiály o třicet, sto padesát i klidně tři sta procent. Někomu rostou i výplaty, ale určitě ne takovým tempem. Automobilový průmysl je v čipové křeči, zastavuje výrobu, nadprůměrné výplaty se krátí až na polovic.

Česká národní banka zveřejnila, že cenová hladina v září 2021 vzrostla meziročně o 4,9 procenta a je vysoko nad hranicí tolerančního pásma. Díky problémům v dodavatelských řetězcích dochází ke zdražování surovin a materiálů. Na trhu práce je rovněž napětí, firmy napříč obory trpí nedostatkem pracovních sil, což šponuje cenu práce, vyšší mzdy se opět promítnou ve vyšších výrobních cenách.


Autor textu Vladimír Brůna je stratég a investor.
Text je převzatý se souhlasem redakce ze serveru HlídacíPes.org


Tím, že se zdražují energie, pohonné hmoty a mzdy, prodražuje se výroba. To bude mít dopad na další zvyšování inflace, protože dražší vstupy budou znamenat vyšší prodejní ceny. Podle mých odhadů je nynější inflace opravdu ke dvaceti procentům, jen to ještě nedoputovalo do zveřejněných statistik. A čísla se lakují jak to jen jde, aby panika o peníze nebyla ještě větší.

Covidová krize přiměla Čechy šetřit. Během jednoho roku vzrostly úspory Čechů z 5,2 bilionu korun na 5,7 bilionu korun. Banky však nabízí stále nízké úrokové sazby, které jsou výrazně nižší než inflace. Střadatelé se oprávněně bojí o znehodnocení úspor. Vše zdražuje a tradiční spořicí produkty nevynášejí.

Mezi drobnými střadateli i lidmi s vyššími příjmy a tučnějšími úspory začala vskutku panika o peníze. Je jich celkově moc a hodnota se před očima ztrácí. Proto tolik lidí kupuje nemovitosti všeho druhu, od bytů až po chalupy. A proto tolik nominálně zdražují.

Z této situace vybruslí ten, kdo bude schopný se rychle přizpůsobovat. Klidně i v takovém extrému, že dnes královsky placený manažer půjde zítra dělat montéra, řemeslníka. Těch je málo a jsou dobře placení. Jen se více nadřou. Zato mají méně videokonferencí, meetingů, a mají tak více času.

U investorů vyhraje ten, kdo se nebojí své hodnoty otáčet. Kdo se nebude bát a nebude „kolenovrt“. Jako jeden můj známý: sedí na desítkách milionů a už pět let kupuje chalupu. Vždy si nějakou vyhlídne a hořekuje, že je to moc drahé, a za další rok hořekuje, že je to ještě dražší. Ano, nemovitosti budou dražší a nominálně v dlouhodobém horizontu budou mít skutečnou hodnotu, za níž si půjde udržet životní standard.

Češi věří pozemkům. Byl jsem teď u jedné transakce v České Kanadě. Krásný pozemek, přes deset tisíc metrů, koupil velmi úspěšný zakladatel IT firmy. Českou Kanadu si oblíbil během covidu. Chalupy zde za poslední rok zdvojnásobily na ceně a nejsou. Proto jsem myslel, že zde okamžitě postaví. Vyvedl mě ale z omylu – během pěti let zde nechce nic stavět a jen uložil peníze. Půda je strategická. Není divu, že třeba Maďaři kupují pozemky na Slovensku.

Krásných míst ubývá. Ale pokud si dáte práci, ještě je pořád najdete. Jak mi řekla majitelka jedné jihočeské realitky, muži mají rádi Českou Kanadu, ženy preferují Třeboňsko – jsou zde lázně a na cykloturistiku méně kopců. I zde najdete stavební pozemky. Lidé už je kupují na investici. Například stavební pozemek v Rapšachu přes 10 tisíc m2 stál loni 200 Kč za m2, teď se připravuje prodej za dvojnásobek.

Stejnou osobní zkušenost mám s Krušnými horami. I zde ceny během roku zdvojnásobily. Lidé si zde kupují apartmány, berou si na ně hypotéky a apartmány pak dále pronajímají – třeba na deset let za 5 % ročně. To i zde vyhnalo ceny nahoru. Místním výstavba přinese i více pracovních příležitostí.

Nemovitosti zdražují proto, že lidé se snaží koupit něco hmotného, aby se jejich peníze neobrátily v prach. Pozemkům věřím. Stejně tak je dobré mít v kapse pár stříbrných mincí jako věc, která ubrání peníze proti inflaci. Stříbrná mince stojí kolem 700 korun a je dostupná i lidem s menšími úsporami, není na to potřeba nic složitého. Nepotřebujete na to miliony jako na pozemek a svou funkci to také splní.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat