Inflace a ceny energií drtí evropské firmy

Navzdory dvouleté masivní státní covidové podpoře ohrožují rostoucí náklady na energie a obsluhu dluhů spolu s inflačními tlaky oživení malých a středních podniků. Jak upozornil server Euractiv.cz ve svém pravidelném souhrnu The Capitals, podle společnosti Atradius Collections, která se zabývá vymáháním pohledávek, byly v průběhu roku 2022 úpadky podniků, zejména malých a středních, čím dál častější a budou pokračovat i v roce 2023 v celé EU „v důsledku slabšího hospodářského výhledu s vysokou inflací a cenami energií a zpřísňováním měnové politiky a ukončením státní podpory“.

Konkrétně ve Francii se v uplynulém roce zvýšil počet selhání firem o 69 %, což je poprvé za více než 25 let, zjistila tento měsíc poradenská firma Altares Dun & Bradstreet.

Podle údajů marketingového výzkumu Osservatorio Rischio Imprese společnosti Cerved se riziko úpadku zvýšilo také v Itálii z 11,4 % na 16,1 %, přičemž vysoké riziko hrozí téměř 100 000 společnostem.

V italských podnicích ohrožených platební neschopností pracuje osm set třicet jedna tisíc osob, což je oproti roku 2021 nárůst o téměř 129 tisíc (7,2 %). Ve „křehkých“ společnostech pracují celkem více než tři miliony lidí.

Podobný trend se dá pozorovat v Polsku, kde údaje ministerstva pro rozvoj a technologie ukazují, že v letošním roce bylo úřadům dosud podáno 104 300 žádostí o ukončení činnosti, což je o 25,8 % více než v loňském roce. Počet žádostí o dočasné pozastavení činnosti se za posledních dvanáct měsíců rovněž zvýšil o 39,4 %.

Ještě horší situace je však ve Spojeném království, kde „více než jeden z deseti britských podniků v srpnu 2022 hlásil střední až vážné riziko platební neschopnosti“, jak uvádí Úřad pro národní statistiku (ONS). Do září 2022 překonal počet úpadků do insolvence úroveň před covidovou krizí, čímž se Spojené království stalo jednou z nejhůře postižených zemí

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat