Index nákupních manažerů pro výrobní sektor v lednu vzrostl více než se očekávalo (na 44,6 vs. 43,4 bodů) z prosincových 42,6 bodů. Navzdory silnějšímu přírůstku ukazuje detail PMI zprávy na pokračující komplikace výrobců pramenících mimo jiné z oslabující poptávky a cenového vývoje. Poněkud optimističtějším směrem se naopak ubírají očekávání ohledně objemu výroby.
Z důvodu slabé poptávky doma i v zahraničí výrobcům klesají nové zakázky, což posléze negativně ovlivňuje zaměstnanost a snižuje aktivitu nákupu vstupů a plnění zásob. To následně snižuje cenové tlaky.
Proti tomuto dezinflačnímu efektu stál v lednu nárůst cen energií, což je konsistentní s dřívější informací, že pro řadu firem začnou s novým rokem platit aktualizované ceníky. S energiemi v čele upozorňuje PMI report na výraznější růst cen během ledna. Navzdory slabé poptávce firmy pokračovaly v promítání zvýšení nákladů do svých koncových cen.
„To představuje riziko směrem vzhůru pro náš odhad cen průmyslových výrobců, který pro leden počítá s růstem cen výrobců v průměru meziměsíčně o 0,4 %,“ říká David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.
Kladně lze podle něj hodnotit zlepšení vyhlídek ohledně objemu výroby. „Naše prognóza ale zůstává s ohledem na aktivitu v průmyslu opatrná, jelikož očekáváné oživení ekonomické aktivity doma i v eurozóně bude podle nás pouze pozvolné. Konkrétně pro průmysl bude záležet na souhře odeznívání cenových tlaků a vývoji situace v poptávce. Jedná se o citlivou rovnováhu, kdy do hry vstupuje mnoho neznámých, jako například efekt otevření ekonomiky Číny, či dopad fiskálních opatření na poptávku v globálně významných ekonomikách jako Německo či USA. Náš výhled průmyslové produkce počítá pro letošek jen s nepatrným růstem za celý rok v průměru o 0,4 %,“ shrnuje Vagenknecht.