Index Exportu: zpomalující tempo vývozu ochlazuje ekonomiku

4

Výhled ve vývoji českého vývozu se dle zaktualizované predikce Indexu exportu zhoršil. „Důvodem jsou přetrvávající komplikace na nabídkové straně, kdy firmy čelí nedostatku výrobních vstupů, vysokým cenám čehokoliv a sílícím signálům ochlazení světové ekonomiky,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Predikovaný meziroční pokles hodnoty exportu během letních měsíců koresponduje s nepříznivými výsledky předstihových indikátorů – od indexu nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru a německého IFO indexu po národní konjunkturální průzkum ČSÚ. Podle prvních dvou ekonomická aktivita u důležitých obchodních partnerů v nadcházejících měsících zpomalí.

„Jakmile čeští exportéři dokončí nahromaděné a mnohdy zpožděné zakázky, impulz pro zvyšování objemu výroby a následně vývozu vyprchá, jelikož objednávkové knihy se budou plnit jen velmi pomalu,“ míní Helena Horská. „Rizika predikce jsou navíc vychýlena směrem dolů, protože model nezahrnuje scénář dalšího vyostření geopolitické situace včetně výrazného snížení dodávek ruského plynu před či během nadcházející topné sezóny,“ dodává Horská.

„A pravděpodobně nebudeme muset čekat až na topnou sezónu, kdy lze očekávat nedostatek zemního plynu z Ruské federace. Objevují se náznaky výrazného omezení a možná dokonce až zastavení dodávek uvedeného média, údajně související s opravou plynovodu Nord Stream 1. Den „D“ by pravděpodobně mohl nastat už 11. července 2022, což by zcela určitě ochromilo průmysl. V tom případě by se jakékoliv predikce rozplynuly jako sníh na konci zimní sezóny. Každopádně lze očekávat, že nás čeká léto horké o poznání více, než předpovídají meteorologové,“ doplňuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat