Index Exportu: zlepšení v logistice otevírá exportu cestu

container-ship-gc6d9a55f2_1280

Hodnota vývozů během září pokračovala v meziročním růstu přesahujícím 20 % a aktualizovaná predikce Indexu exportu se posunula optimističtějším směrem, i když nadále predikuje snížení meziročního tempa pozvolna až do blízkosti 10 % v prvních měsících příštího roku.

„Vysoká meziroční čísla ale do jisté míry vysvětluje efekt srovnávací základny – například očekávaný meziměsíční pokles hodnoty vývozů okolo 0,5 % během října by vystačil na to, aby se meziroční tempo udrželo nad 20 %,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

„Predikce Indexu exportu ukazuje na příznivější vývoj v době, kdy došlo k mírnému optimismu i ve výsledcích řady sledovaných výhledových indikátorů, jako například německého Ifo indexu či průzkumu mezi nákupními manažery PMI. Obavy z recese na trhu sice přetrvávají, ale alespoň se již neprohlubují obavy z její hloubky,“ říká Horská.

Ke zlepšení výhledu exportu dochází především na pozadí snížení potíží v globálních dodavatelských řetězcích, což uvolňuje cestu výměnnému obchodu.

„To ale nutně neznamená, že růst exportu se plně projeví ve výrobním sektoru. Pohled na konjunkturální průzkum publikovaný ČSÚ odhaluje, že zatímco očekávání ohledně exportu na horizontu příštích tří měsíců vzrostla, očekávaný objem produkce a hodnocení ekonomické situace, poptávky a zaměstnanosti se vydaly opačným směrem. Nabízí se tak argument, že díky zlepšení podmínek v dodavatelských řetězcích bude vývoz čerpat z dříve naakumulovaných objednávek spíš, než ze zvýšení aktivity v průmyslu,“ vysvětluje ekonomka Horská.

Podle Otto Daňka, místopředsedy Asociace exportérů, je třeba mít na mysli i další faktory, které ale zatím Index Exportu neumí přesně zohlednit.

Tím prvním je cenová inflace, která se pozitivně propisuje do očekávaného růstu hodnoty vývozu vyjádřeného v devizách, i když hmoty bude méně. Proti němu působí meziroční posílení koruny vůči euru o 5,2 %, které je mírně kompenzováno oslabením koruny vůči dolaru o 2,3 %.

„Ale protože vláda zatím nepředstavila program, jak pomůže větším podnikům, může v 1. čtvrtletí příštího roku docházet k redukování výroby, či dokonce k jejímu zastavení u podniků s vysokou energetickou náročností z důvodů vysokých cen energií, i když budou zastropované. Hrozí totiž postupná ztráta konkurenceschopnosti českých exportérů, protože větší část exportérů nemá na příští rok předkoupeny energie za předválečnou cenu,“ vysvětluje Otto Daněk.

Navíc podle něj poroste tlak na mzdy bez kompenzace růstem produktivity práce a svým způsobem se negativně projeví i růst nákladových úroků. „První signály z domova i ze zahraničí také naznačují chladnoucí poptávku. Takže vlastní predikce Indexu Exportu bude ovlivňována tolika vlivy, že lze opravdu jen velmi obtížně predikovat i na takto krátkou dobu, jak to opravdu bude,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat