Index Exportu: vývoz ohrožuje upadající poptávka

container-geb7d9d872_1280

Růst hodnoty vývozů dosáhl v srpnu meziročně +10,2 %, mírně nad predikcí indexu exportu, která se pohybovala poblíž +8 %. Nicméně růst nejde čistě na vrub objemu vyvezeného zboží, ale především růstu vývozních cen, které byly v srpnu meziročně vyšší o 14,2 %. Do konce roku index exportu i nadále predikuje postupně oslabující meziroční dynamiku hodnoty vývozů, která se koncem roku přibližuje k nule.

„Hlavním důvodem je zhoršení situace v zahraniční poptávce a tuzemském průmyslu,“ komentuje budoucí vývoj Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Na oslabující poptávku i objem výroby upozorňují jak se zpožděním přicházející měsíční data z reálné ekonomiky, tak i výsledky průzkumů, například v rámci indexu nákupních manažerů PMI nebo konjunkturálního průzkumu od ČSÚ,“ uvádí Horská.

Vysoké výrobní náklady, a tudíž chybějící prostor pro snižování cen, v kombinaci s nejistým ekonomickým výhledem bohužel činí zlepšení situace v poptávce v dohledné době velmi nepravděpodobné. „Export bude popoháněn spíše dokončováním rozpracovaných zakázek na pozadí zvolnění potíží v globálních dodavatelských řetězcích,“ dodává Helena Horská.

„Klíčovou otázkou však kromě poptávky je, zda bude dostatek energií, aby byl průmysl schopen alespoň dokončovat již rozpracované zakázky. Poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2 zatím nevěští nic dobrého,“ doplňuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat