Index Exportu: výhled je lepší, i když situace je stále velmi proměnlivá

container-geb7d9d872_1280

Hodnota českého exportu se v srpnu vyšplhala na meziroční růst 28 %. Poháněn je oživením v automobilovém sektoru, ale také růstem vývozních cen; ty byly meziročně vyšší o 15,6 %. Meziroční vývoj je ovšem ovlivněn výkyvy z minulého roku. Přesnější pohled poskytuje meziměsíční srovnání, které ukazuje po sezónním očištění na zpomalení z červencových 2,8 % na 0,3 %. Ovšem výkyvy během letních měsíců nejsou neobvyklé.

Do zbylých měsíců letošního roku predikuje Index Exportu ve srovnání s minulou prognózou vyšší meziroční tempo hodnoty vyvezeného zboží v průměru poblíž 9 %.

„Důvodem je především během srpna zaznamenaný přírůstek nových zahraničních objednávek v průmyslu a také zvolnění dynamiky cen komodit, což se promítá do snížení nákladů,“ komentuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Překážkou ale nadále zůstává nedostatek materiálu i pracovníků, což představuje riziko slabší než predikované aktivity exportu. V kontrastu s vývojem nových zahraničních zakázek v tuzemsku stojí vývoj v Německu, kde zakázky v průmyslu během srpna poklesly.

„Právě poptávka v Německu je z pohledu reexportů pro Česko důležitá,“ upozorňuje Horská a dodává: „Na slabou aktivitu v Německu upozorňuje také nejnovější várka indikátorů z dílny mnichovského Ifo institutu. V nadále volatilním ekonomickém prostředí lze očekávat rozkolísané měsíční statistiky exportu,“ říká Horská.

„Předpověď exportu na začátek příštího roku ukazuje relativně pěkný 5% meziroční nárůst. Ten je však třeba brát s určitou rezervou. Kromě již zmíněné volatility ekonomického prostředí je zde řada jen velmi těžko predikovatelných faktorů, které mohou významně negativně téměř z hodiny na hodinu obrátit kormidlem predikce o 180 stupňů,“ upozorňuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Jedná se podle něj zejména o nedostatek různých komponent a surovin, které dříve bývaly naprosto běžně dosažitelné. „Dále může docházet k výpadkům energetických zdrojů, uzavírání výrob dlouholetých dodavatelů, zejména těch, kteří nezvládají drakonický růst cen energií, a poptávka z Německa, která nám tvoří necelou třetinu exportu, významně šlape na brzdový pedál. A to ani nezmiňuji scénář, kdy by došlo k další eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině. Takže doporučuji připravit se na ekonomicky chladnější zimu, než předpovídají meteorologové“, dodává Otto Daněk.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat