Index exportu – válečný konflikt na Ukrajině obrátí export na ruby

europe-4689510_1280

Český export zaznamenal na počátku letošního roku solidní výkon. Oproti loňskému lednu se hodnota vývozu zboží zvýšila o 12,9 %, což v porovnání s covidem nezasaženým rokem 2019 představuje zlepšení o 10,6 %. I za únor vykazují data příznivý výsledek. Obrat k horšímu  však přinese válkou ovlivněný březen. Podle odhadu Indexu Exportu by se mohlo průměrné tempo vývozu v letošním roce pohybovat mezi 4 až 5 %. Již pro druhý kvartál jsou ale vyhlídky méně růžové.

Výpočet indikuje meziroční pokles v průměru o 3 až 4,5 %. V cestě budou exportu stát prudce se zvyšující domácí cenová hladina a negativní dopad války na Ukrajině v podobě výpadků klíčových výrobních komponent. Ten je patrný už od počátku března.

„Potíže již v posledních týdnech hlásil automobilový průmysl, který tvoří 26 % celkové hodnoty vývozů (průměr za posledních 8 let),“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Naopak příznivě se aspoň doposud vyvíjela poptávka – jak zahraniční, tak domácí. „To by mělo exportérům pomoci v přeorientování se z ruského trhu,“ míní Helena Horská. „Nadále však platí, že situace je pro nejbližší měsíce těžko předvídatelná, což komplikuje predikce modelů opírající se o aktuálně dostupná data,“ dodává.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat