Index exportu předpovídá českým firmám křehké oživení

index exportu

Index exportu prognózuje českému exportu do konce roku a počátkem příštího roku křehké oživení. Vychází při tom již tradičně z předpovědí a ukazatelů jako je německý IFO index, index nákupních manažerů pro eurozónu, německé i české průmyslové objednávky či reálný kurz koruny. „Výsledky národního exportu za září potvrdily predikované růstové hodnoty Indexu Exportu a v této době plné bouří na chvíli zalily českou kotlinu nesmělými paprsky slunečního svitu. Ani další předpověď v této „sychravé“ době nevypadá špatně, ale je tu jedno velké ale,“ upozorňuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů a dodává, o jaké ale jde: „Tím jsou zmínky z odborných lékařských kruhů o třetí vlně koronavirové. Pokud by opravdu mělo dojít na další kolo pandemie, veškeré předpovědi padnou rychleji než Bastila v roce 1789,“ komentuje aktuální vývoj .

Než se šíření viru na podzim v Česku vymklo kontrole, česká ekonomika se v čele s exportem svižně odrážela ode dna. „I po zohlednění sezónních faktorů se český vývoz, jako jediný sektor naší ekonomiky, dostal v září nad loňskou úroveň a vyšplhal i nad předkovidové úrovně,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Bohužel kromě pandemie čelí český export nadcházejícímu brexitu. Naštěstí efekt německé lokomotivy poháněné tamní vládní pomocí ekonomice a oživením v Asii (vývoz z Německa do Číny rostl v září dvouciferným tempem) se projevuje na českém (re)exportu a části průmyslu. Také výměna v Bílém domě slibuje zklidnění transatlantických obchodních vztahů a nastolení konstruktivní diskuze,“ doplňuje Horská.

Meziroční propad se bude pohybovat kolem 300 mld. Kč, tedy více než 8 %. Teritoriální pohled říká, že propad u tradičních zákazníků českých firem (EU, eurozóna, Německo) se bude pohybovat kolem 10 %. Vlajková loď tuzemských komodit – automobilový průmysl, se podle predikce propadne o více než 15 %.

„Tudíž naším společným vánočním přáním bude, aby do ČR a celé EU co nejdříve dorazila očkovací vakcína proti Covid-19. Aby byla účinná, spolehlivá a nepřinesla nepříjemné vedlejší účinky. Aby jí bylo dost a maximální počet lidí našel odvahu se s ní nechat co nejdříve naočkovat,“ dodává Otto Daněk.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat