Český export prochází aktuálně turbulentním vývojem. „Není jednoduché jej exaktně zachytit. Na jedné straně tu máme efekt výrazně nízké srovnávací základny (v dubnu 2020 export poklesl o 37 % v meziročním srovnání a po sezónním očištění, v květnu o 23 %), který automaticky přifoukne meziroční tempa růstu vývozu, a na druhé straně poškozené dodavatelsko-odběratelské vazby v podobě prodlužování dodacích lhůt, nedostatku výrobního materiálu a s tím spojeného prudkého růstu cen,“ říká k aktuálnímu Indexu exportu Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu
Nyní Index exportu hlásí meziroční růst pro letošní duben o 25 % a nižší dvouciferná tempa růstu mezi 11-19 % ve všech následujících měsících až do konce léta, kde nejnovější propočet Indexu Exportu končí. Spíše, než meziroční tempo vývozů, budou směrodatnější sezónně očištěná meziměsíční data, jelikož ta nebudou zkreslena statistickým efektem srovnávací základny.
„Svůj vliv bude mít i velký nedostatek jakékoliv pracovní síly, protože s postupným rušením anticovidových restrikcí se začnou pracovníci služeb vracet na svá původní pracoviště a továrny přijdou o výpomoc těchto pracovníků. Jelikož inflace se postupně začíná ‚trhat ze řetězu‘, lze brzy očekávat zvýšení základní sazby ČNB, což přinese posílení koruny a oslabení největšího přispěvovatele do HDP – exportu,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.