Index Exportu – český vývoz svírán protichůdnými faktory

Inflace - Miroslav Novák - úvodní obrázek

„Český export balancuje na hraně mezi příznivou situací v poptávce a pokračujícími komplikacemi na nabídkové straně. Otázkou je, který z faktorů bude v příštích pěti měsících převažovat,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Dosavadní vývoj na poptávkové straně naskytne převážně optimistický pohled. S rozvolněním protiepidemických restrikcí nejen doma, ale i v zahraničí, se českým vývozcům otevírají nové exportní příležitosti a trhy. Probíhající ekonomické oživení navíc znamená, že přísun nových zakázek od stávajících zákazníků roste. „Směrodatné není pouze svižné tempo českých, nýbrž z hlediska re-exportů, i německých průmyslových zakázek,“ dodává Helena Horská.

„Oproti tomu je situace na nabídkové straně již méně růžová. Díky nižší míře restrikcí se sice lepší provozní podmínky výrobců, avšak nadále přetrvávají problémy se zpožděním v dodávkách výrobního materiálu, kterého je celkový nedostatek. Ve výrobních firmách tak narůstá rozpracovanost, zatímco stav zásob hotových výrobků klesá ve snaze uspokojit poptávku. Navíc situace na trhu práce se znovu přiostřuje. Zaplnit neobsazená pracovní místa je znovu těžší a těžší. Připočteme-li brutální nárůst cen komodit, nedostupnost komponent, prodlužování dodacích termínů a nedostatek transportních kapacit a růst jejich cen, situace je extrémně napjatá. Tyto komplikace limitují výkon průmyslu, a tudíž i exportu,“ dodává Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Aktuální výpočet Indexu exportu indikuje, že i navzdory nabídkovým komplikacím objem exportů v příštích pěti měsících dosáhne solidního dvouciferného tempa v průměru o 18 % meziročně.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat