Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních dvacet let

Nemovitosti v ČR budou dále zdražovat. Vývoj může ovlivnit výraznější inflace

Hypotéky v České republice v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Vyplývá to z dat Fincentrum Hypoindexu. Od července však sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen oscilují pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Česká národní banka totiž v červnu ukončila politiku razantního zvyšování svých sazeb, čímž i hypotéky ztratily klíčový impuls k dalšímu zdražování.

„V následujících měsících je třeba počítat se stagnací úrokových sazeb na hypotékách a nadále s jejich oscilací kolem úrovně 6,3 procenta. Výkyvy v blízkosti této úrovně jsou a budou dány spíše množstvím akčních nabídek jednotlivých bank než nějakým fundamentálním dějem.“ komentuje to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

K fundamentálnímu alespoň mírnému zlevnění hypoték dojde podle analytiků nejdříve zřejmě až ve druhé polovině příštího roku, kdy by ČNB měla snížit svoji základní úrokovou sazbu. Ta i tak po celý příští rok zůstane poměrně vysoko. Ze stávající úrovně rovných sedmi procent klesne do konce roku 2023 nejpravděpodobněji na 5,5 procenta.

Ceny hypoték jsou v současnosti také klíčovou příčinou zamrznutí nemovitostního trhu v ČR. V některých oblastech ceny realit už dokonce klesají, například panelákové byty zlevňují až o dvacet procent. Zhoršená dostupnost financování vlastnického bydlení zároveň logicky způsobuje růst poptávky po nájemním bydlení, takže nájmy naopak stoupají, v letošním roce i tempem kolem úrovně 20 procent.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat