Hospodářská komora: Protiepidemický systém vlády je chaotický a poškodí podnikání

dlouhý-1-300x300

Hospodářská komora je nespokojena s podobou vládního „semaforu“ proti covidu. Od 125 oborových svazů, asociací, klastrů a řemeslných cechů, které zastřešuje, tento týden shromáždila a vládě předložila podněty k navrženým opatřením, vláda je ale do modelu promítla jen částečně. Podle Hospodářské komory jde o teoretický model odtržený od reality, který bude mít „dalekosáhlé důsledky na fungování země“.

„Parametry protiepidemického systému znemožní základní ekonomické fungování celých sektorů ekonomiky v řádu mnoha dalších měsíců. Tento stav povede k hlubokému propadu ekonomické aktivity, faktickému konci řady firem a živnostníků a významnému propouštění zaměstnanců. Vládní opatření si vyžádají další náklady ze státního rozpočtu v řádu desítek miliard korun, které ve výsledku zaplatíme v daních my všichni,“ varuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle Hospodářské komory jsou navržená opatření v řadě případů nelogická, neprovázaná mezi sebou a nepodložená argumenty, proč byl zvolen jeden parametr, a ne jiný. Například v divadlech vláda ještě včera prosazovala návštěvu až 500 osob, ale ve stejném stupni kovidové hrozby měly být jiné hromadné akce omezeny jen 100 osobami.

Také v oblasti maloobchodu nejsou parametry protiepidemických opatření nijak odborně podložené. V nákupních centrech a obchodech má být ve stupni 3 omezen počet osob na jednu osobu na 15 m2 provozní plochy, Hospodářská komora navrhovala 10 m2. Na dotaz, jaký je epidemický dopad mezi 5 metry a zda by jej ministerstvo mohlo doložit, Hospodářské komoře se dostalo odpovědi, že pro to data neexistují. Otázkou tedy je, zda pro snížení sociálního kontaktu bez exaktního testování je tento rozdíl opravdu tak důležitý, že nelze volání obchodníků vyhovět.

Celé vyjádření Hospodářské komory ZDE.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat