HDP vzrostlo meziročně o 3,1 %, hlavně díky spotřebě domácností

Inflace - Miroslav Novák - úvodní obrázek

Domácí ekonomika na základě zpřesněného odhadu ČSÚ ve 3. čtvrtletí vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 1,5 % a v meziročním srovnání o 3,1 %. Oproti předběžnému odhadu z konce října byl HDP revidován mírně nahoru. Kvůli slabým číslům z průmyslu spíše hrozilo, že proběhne revize HDP směrem dolů. „Zároveň je však třeba zdůraznit, že po-koronavirové oživení domácí ekonomiky je pozvolné a HDP se i nadále nachází pod úrovněmi z roku 2019. Pomalejší hospodářské oživení je dobře patrné například v kontrastu s Polskem, kde se tamní ekonomika vypořádala s pandemickými ztrátami výrazně rychleji,“ upozorňuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle očekávání byla hlavním tahounem ekonomiky spotřeba domácností, která oproti druhému čtvrtletí přidala 4,3 %. „Růst ekonomiky zajistila v podstatě jen domácí poptávka. Při pohledu na trable automobilového průmyslu, na který v létě dopadaly potíže s nedostatkovými součástkami, se snad není ani čemu divit. Ekonomice se tak dařilo díky rostoucí spotřebě domácností a vlády, nicméně přehlédnout nelze extrémní vliv nárůstu zásob. Ty se zvyšovaly nejen v důsledku nemožnosti firem dokončovat výrobu v důsledku chybějících komponent, ale také ve snaze podniků zásobit se v časech komplikované a drahé mezinárodní logistiky,“ komentuje data i ekonom ČSOB Petr Dufek.

Zahraniční poptávka do HDP naopak přispívala negativně. „Tuto skutečnost ostatně avizovaly hluboké schodky zahraničního obchodu se zbožím ve 3. čtvrtletí. Z nabídkové strany k mezikvartálnímu růstu HDP pozitivně přispívaly služby a obchod a služby veřejného sektoru a v neposlední řadě i stavebnictví. Negativně do HDP naopak přispíval průmysl, což vzhledem k výpadku automobilového sektoru rovněž není nijak překvapivé. Zatímco průmysl byl v předchozích čtvrtletích tahounem HDP, tak tuto roli ve 3. čtvrtletí plně přebraly služby,“ shrnuje Miroslav Novák.

Návrat domácí ekonomiky na předkoronavirové úrovně se podle analytiků každopádně odkládá, a to pravděpodobně nejdříve do druhé poloviny příštího roku. Je stále pravděpodobnější, že domácí ekonomika v závěru letošního roku mezikvartálně poklesne a v souhrnu za celý rok vzroste jen lehce přes 2 %.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat