Francie i trhy v nejistotě a v očekávání dlouhého skládání vlády

paris-1852928_1280

Francouzské akcie klesají, euro v důsledku výsledků francouzských voleb také: trhy očekávají vleklou nejistotu na francouzské politické scéně. Je možné,  že Francii po volbách čeká úřednická vláda.

Žádná francouzská strana po nedělních volbách (7. července) nezískala většinu v Národním shromáždění. Volby nečekaně vyhrál Levicový blok Nová lidová fronta (NFP), krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Pen skončilo až třetí. K vytvoření nové parlamentní většiny bude zapotřebí nové široké středové aliance. Jak upozorňuje server Euractiv, Francie ale ve své „DNA“ nemá koaliční způsob rozhodování – v čele země stály pouze dvě takové vlády během první světové války a osvobození.

Další alternativa pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, tedy sestavení technokratické vlády, se ale nezdá příliš pravděpodobná. Ve Francii „bude velmi obtížné (sestavit úřednickou vládu). Není to nemožné, ale je to velmi, velmi obtížné,“ řekl Euractivu Christophe Bouillaud, profesor na institutu Sciences Po Grenoble.

Technokratické vlády jsou typické například pro Itálii a mezi jejich úkoly patří zejména správa každodenních záležitostí. Mezi francouzskými odborníky však nepanuje příliš velká ochota zavázat se k účasti v takovém kabinetu. Vytvoření technokratické vlády by nicméně mohlo znamenat, že Paříž zůstane proevropská a nebude brzdit legislativní práci Evropské unie.

Pokud země nenajde většinu pro sestavení nové vlády, další volby bude podle ústavy možné uspořádat až za rok.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat