Firmy se v časech krize častěji uchylují k podvodům

Ochlazení trhu, platební neschopnost, vyšší koncentrace podvodů a zhoršující se zdraví malých podniků. Toto jsou čtyři výzvy, kterým bude globální byznys brzy čelit. Vyplývá to z analýzy společnosti Dun & Bradstreet, expertní firmy v oblasti analýzy obchodních dat, který se zabývá analýzou rizik spojených s globálním podnikáním.

Důvodem těchto obav je soubor problémů, které trápí svět již tři roky – pandemie koronaviru, problémy v dodavatelských řetězcích, geopolitická zemětřesení a hospodářské sankce uvalené na Rusko v důsledku invaze na Ukrajinu. Krize se v celosvětovém měřítku pravidelně opakují, a protože Dun & Bradstreet dlouhodobě sleduje organizace po celém světě, je schopna v případě hospodářského poklesu předpovědět, jak se bude ekonomika v následujících měsících vyvíjet, a to prostřednictvím pravidelného vyhodnocování rizik.

Minulé krize odhalily zajímavý trend – společnosti se v průběhu krize více zaměřují na vymáhání dluhů od stávajících zákazníků než na hledání nových obchodních příležitostí. Data však nyní hovoří o dalších varovných signálech, které charakterizují změny v ekonomice a předpovídají zpomalení.

1. Platební neschopnost: Firmám ve Velké Británii, Francii, Itálii, Indii, USA či Austrálii se výrazně zhoršila platební schopnost a v těchto zemích existuje zvýšené riziko úpadků společností. Vyplývá to z výsledků žebříčku Dun & Bradstreet Global Business Ranking, který dokáže předpovědět, co se stane se subjekty v příštích 12 měsících. Podle Dun & Bradstreet je proto velmi pravděpodobné, že dojde k efektu sněhové koule, kdy se problémy z velkých ekonomik budou přelévat i do ostatních.

2. Ochlazení trhu: Podnikatelský ekosystém zpomalil. Podle Dun & Bradstreet je situace nejpalčivější v USA, ale ochlazení trhu se projevuje celosvětově. Společnosti mezi sebou začaly obchodovat méně a celkový objem transakcí se také snížil.

3. Zhoršující se kondice malých firem: Tento trend je patrný na více trzích. Existují až tři signály. Tím prvním je, že Dun & Bradstreet Small Business Health Index poukázal na to, že od začátku letošního roku dochází k postupnému zpomalování v hlavních odvětvích americké ekonomiky. Důvodem bylo ukončení federální pandemické pomoci. Zpomalení pokračovalo i v průběhu roku v důsledku změny postojů spotřebitelů, kteří omezili nákupy zboží dlouhodobé spotřeby. To nejvíce ilustruje prudký pokles indexů automobilového průmyslu a maloobchodu. Podobná situace je i v Indii – Dun & Bradstreet Business Optimism Index pro malé podniky v zemi dosáhl nejnižší hodnoty za poslední čtyři čtvrtletí. Small Business Index prudce klesl také ve Velké Británii. Tento stav kopírují i data OECD a Index spotřebitelské důvěry (CCI). Ten klesl v USA, Británii, Evropě a Číně na historicky nejnižší hodnoty. Ze 41 ekonomik OECD jich 37 zaznamenalo pokles CCI v období od ledna 2022 do června 2022. Posledním signálem, který ukazuje na špatné platební zdraví podniků, jsou kreditní karty, resp. rostoucí objem plateb, které pocházejí z kreditních karet. To naznačuje snížení peněžních toků nebo dostupnosti peněz prostřednictvím tradičních kanálů.

4. Vyšší koncentrace podvodů: Údaje Světové banky poukázaly na jednu zásadní skutečnost – nárůst cen mezi dubnem 2020 a červnem 2022 byl u energií nejvyšší od konce 70. let, u potravin od roku 2008 a u kovů či nerostných surovin od roku 2011. Zároveň, jak vyplývá z údajů OECD, inflace v nejvyspělejších ekonomikách světa dosahuje dvacetiletých až třicetiletých maxim. Podle společnosti Dun & Bradstreet jsou ekonomické extrémy živnou půdou pro podvody, neboť podvodníci často zneužívají programy zdravotních a podnikatelských dotací nebo získávají přístup ke kapitálu prostřednictvím jiných dotačních programů. Tým certifikovaných vyšetřovatelů Dun & Bradstreet například zjistil, že v letošním roce vzrostl počet zkreslených firemních údajů o 8 % a počet krádeží identity podnikatelů o 11 %.


Celý průzkum k přečtení ZDE

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat