Firmy nabízejí svou infrastrukturu: urychlíme státní očkovací kampaň

virus-5768628_1280

Očkování proti koronaviru prokazatelně pomáhá zachraňovat lidské životy, pomáhá k rychlejšímu návratu ekonomiky k normálnímu provozu i zachování pracovních míst. Drtivá většina firem (76 %) je připravena na očkování poskytnout své provozy. Chtějí tak přispět k tomu, aby státní očkovací kampaň nabrala na tempu a byla efektivnější, jakmile bude dostatek vakcín. Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi 80 firmami různých velikostí a branží.

Také v Německu by se do očkovací kampaně v průběhu druhého čtvrtletí mělo zapojovat stále více firem a jejich závodních lékařů.
Více než čtvrtina dotázaných firem již má odpovídající infrastrukturu, včetně závodních lékařů, a dalších 37 % je připraveno v krátké době infrastrukturu na podporu státní očkovací kampaně zřídit. „To znamená, že téměř dvě třetiny společností jsou takříkajíc připraveny ve startovacích blocích a chtějí významně podpořit státní očkovací kampaň. Jedná se o nesmírně důležitou nabídku podnikatelské sféry vládě,“ vysvětluje výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Jen pět největších firem, které jsou podle průzkumu připraveny zapojit svou infrastrukturu včetně závodních lékařů, mají dohromady přes 80 000 zaměstnanců. „Pokud to přepočítáme na celou zemi, vidíme obrovský potenciál této nabídky. Naše firmy jsou zvyklé
zvládat velké projekty, což opět většina z nich potvrdila tím, že dokázaly zavést povinné testování všech svých zaměstnanců,“ říká Bauer.
Téměř všechny společnosti v tomto průzkumu rovněž uvádějí, že jsou připraveny převzít také náklady na zajištění infrastruktury a závodních lékařů, více než 40 % společností je dokonce ochotno nést veškeré náklady. Tento krok by tedy také ulevil státnímu rozpočtu.

Vše samozřejmě za předpokladu, že bude k dispozici dostatek vakcín, protože „nejde o to, aby vakcíny místo do domovů pro seniory šly do fabrik,“ říká Bauer. „Jde o rychlou a efektivní podporu ze strany soukromého sektoru.“ Nejprve je však potřeba vyjasnit řadu
důležitých otázek. Firmy například požadují, aby vláda co nejrychleji vytvořila politickoprávní rámcové podmínky, například otázky odpovědnosti. Je také jasné, že očkování by mělo probíhat výlučně na dobrovolné bázi. Také v Německu se spolková vláda a jednotlivé spolkové země dohodly na tom, že by se v průběhu druhého čtvrtletí měly do očkovací kampaně stále více zapojovat firmy a jejich
závodní lékaři.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat