Finance mají návrh rozpočtu na rok 2023: schodek 270 mld. Kč

nová vláda

Ministerstvo financí připravilo první návrh státního rozpočtu na rok 2023: počítá s s příjmy 1 749,5 mld. Kč a výdaji 2 019,5 mld. Kč. Odhadovaný schodek státního rozpočtu by tak příští rok mohl dosáhnout 270 mld. Kč. Ve střednědobém výhledu MF navrhuje schodek rozpočtu ve výši 250 mld. Kč pro rok 2024 a 230 mld. Kč v roce 2025. Vláda se bude návrhem zabývat na svých zářijových jednáních a konečné parametry rozpočtu se tak ještě mohou změnit. Schválit a odeslat do Sněmovny ho kabinet musí do 30. září.

„Státní rozpočet se musí popasovat s nárůstem cen ve formě pomoci občanům a firmám a zvýšenými výdaji na posílení obranyschopnosti země a zajištění dodávek energií. Současně ale nechceme rezignovat na návrat k fiskální disciplíně,”  říká ministr financí Zbyněk Stanjura a dodává: „Přestože snižování schodků rozpočtu není tak rychlé, jak jsme si před válkou představovali, nic to nemění na našem jasném předvolebním slibu snížit schodek veřejných financí co nejdříve pod 3 % HDP.“

Deficit veřejných financí by měl přitom podle posledních prognóz MF dosáhnout v příštím roce výše 3,8 % HDP a v dalších letech klesat na 2,6 % HDP v roce 2024, respektive až na 2,3 % HDP na konci volebního období v roce 2025.

„Představený rozpočet na příští rok představuje krok správným směrem, ke snížení deficitu. Otázkou ale je, jestli je tempo snižování dostatečné. Vysoký strukturální schodek vyžaduje významné škrty v mandatorních výdajích, spolu s růstem příjmů. Výhled na příští roky je deficit 2024: 250 mld. Kč a 2025: 230 mld. Kč. Několikasetmiliardové schodky se tak začínají jevit jako „nový normál“ české státní kasy,“ komentuje to analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Letošní rozpočet míří směrem k naplánovanému 330miliardovému deficitu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat