Fed zatím snižování sazeb nepřipouští

Fed na svém včerejším zasedání ponechal sazby v úrovni 5,25-5,50 %. Takové rozhodnutí se všeobecně čekalo a trhy čekaly spíše na jakékoli signály možného začátku uvolňování měnové politiky již na březnovém zasedání.

Následné vystoupení guvernéra Fedu Powella ale pro ně bylo zklamáním, protože jeho projev se vedl v jestřábím tónu. Zaznělo například, že i přes znatelný pokles inflace centrální bankéři chtějí více důkazů o jejím bezpečném směřování až k 2% cíli, a tak v tuto chvíli se první snížení úrokových sazeb na příštím (březnovém) zasedání nejeví jako pravděpodobné.

Zároveň v bankovní radě zatím nepanuje shoda na tom, kdy by bylo nejvhodnější zahájit cyklus cutů. Fed si může dovolit udržovat sazby na vyšších úrovních, protože růst americké ekonomiky dále překvapuje, trh práce zůstává dále napjatý a nezaměstnanost se drží na nízkých hodnotách.

Dále se Fed nezabýval otázkou úpravy tempa kvantitativního zpřísňování (QT) a debata začne nejspíše až v březnu.

Další postup centrálních bankéřů bude založen na příchozích datech. Přesvědčení trhu se na základě včerejšího zasedání posunulo, když aktuálně přisuzují 60% pravděpodobnost snížení sazeb až na květnovém zasedání.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat