Exportu se dařilo. Meziročně vzrostl o osm procent

Listopadový zahraniční obchod vykázal velmi solidní výsledky. Silná byla především exportní strana, když vývoz vzrostl meziročně o 8,1 % na 353,2 mld. korun. Dovoz se meziročně zvýšil o 2,1 %. Obchodní bilance byla výrazně přebytková s kladným saldem ve výši 32,2 mld. korun. Listopad tak byl již třetím měsícem v řadě, kdy přebytek obchodní bilance přesáhl hodnotu 30 mld. korun.

„Za pozitivními výsledky exportu a silně přebytkové obchodní bilance stojí v posledních měsících primárně prudké oživení výroby motorových vozidel. Automobilový sektor v posledních měsících rychle dohání jarní výpadek produkce, což se pozitivně odráží i do celkových čísel,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. V listopadu kladná bilance motorových vozidel dokonce přesáhla 50 mld. korun, což je historicky nejvyšší číslo. „Dalším důležitým článkem do mozaiky je nižší deficit bilance s ropu a zemním plynem díky meziročně výrazně levnější ropě,“ upozorňuje Novák.

Tuzemskému exportu výrazně pomáhá i silné hospodářské oživení u hlavních obchodních partnerů, především v Německu. Přebytek zahraničního obchodu se zeměmi EU v listopadu činil 81,8 mld. korun a s Německem to bylo 34,5 mld. korun.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat