Exportu se daří, táhne ho tradičně autoprůmysl

container-3118783_1280

Podle předběžných údajů ČSÚ skončila dubnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 19,3 mld Kč, tedy téměř stejně jako v březnu, kdy saldo činilo 17,6 mld. Kč.  Meziroční srovnání je stejně jako v minulém měsíci zkresleno velmi nízkou srovnávací základnou. Oproti loňskému dubnu bylo saldo zahraničního vyšší o 43,6 mld. Kč.

Export (sezónně očištěná data) byl meziročně vyšší o 76 % (v březnu o 28,1 %) a import o 48,5 % (v březnu o 21,4 %). Vývoj objemu vývozů a dovozů proto lépe znázorňuje meziměsíční srovnání. Oproti březnu export vzrostl o 8,2 % a import o 5,3 %.

„Zahraniční obchod nadále profitoval z dobré situace v zahraniční poptávce. Na tu poukazují jak výsledky šetření mezi nákupními manažery, tak i data z reálné ekonomiky. Německé tovární objednávky meziročně opět vzrostly více, než se očekávalo, když byly v dubnu vyšší o 78,9 %. Tamní export dle odhadů přidal 0,5 % m/m. Solidní tempo německých exportérů přes re-export pozitivně pocítí i výrobci v tuzemsku,“ říká analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Podle statistiky ČSÚ byl vývoz do Německa meziročně o 77 % vyšší, meziměsíčně ovšem poklesl o 9 %. Není ale výjimkou. Meziměsíční snížení vývozů bylo zaznamenáno se všemi obchodními partnery a může být do jisté míry ovlivněno sezónními faktory.

„Lepší než očekávaný výsledek ukazuje, že si exportéři opět dobře poradili s komplikacemi v odběratelsko-dodavatelských řetězcích a využili solidní kondici zahraniční poptávky,“ dodává Vagenknecht. Stejně jako v březnu saldo zahraničního obchodu příznivě ovlivnil především přebytek obchodu s motorovými vozidly ve výši 44,4 mld. kč (v březnu 20,9 mld. Kč). Naopak dolů táhl celkový výsledek větší deficit bilance se základními kovy, v březnu naopak deficit bilance s ropou a zemním plynem.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat