Export je stále tahoun české ekonomiky. Bojuje ale s epochou „nedostatku všeho“

container-3118783_1280

Český vývoz bude dál růst solidním tempem. Vysoké dvouciferné přírůstky se sice již opakovat nebudou: koronavirové propady jsou totiž už za námi a export již roste z vyšší základny. Nová data představil aktuální Indexu Exportu, na němž spolupracuje Asociace exportérů a Raiffeisenbank.

„Český export – hlavní tahoun postkoronavirového oživení české ekonomiky, již překonal pandemický šok a již desátým měsícem jeho objem překračuje hodnoty před úderem SARS COVID 2. Ale ani ten český export nemá na růžích ustláno. K nedostatku materiálů, polotovarů, k problémům s dopravou a logistikou se přidává i nedostatek pracovních sil. Exportéři se spíš, než na hledání nových trhů pro odbyt svých výrobků musí soustředit na zajištění stabilních dodávek surovin a polotovarů, popřípadě i hledání nových dodavatelů. Jsme na začátku změn (zkracování) výrobních řetězců,“ říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

„Dlužno přiznat, že index exportu se nachází na začátku nové epochy, a to období nedostatku téměř všeho. Na to konstrukce tohoto ukazatele zatím není připravena a dle mého názoru teprve několik následujících měsíců ukáže, zda predikovaná čísla nejsou příliš optimistická. Dle mého názoru pravděpodobně ano, a proto musíme být ještě více obezřetní,“ konstatuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Národní export v porovnání s rokem 2019 (srovnání s rokem 2020 by bylo s ohledem na covid zkreslené) má sice za první pololetí náskok 7,3 %, ale export do Německa (českého hlavního vývozního teritoria) vzrostl o 6,4 %. „Nicméně dva měsíce tohoto roku z pololetí byly ve srovnání s rokem 2019 horší a naše vlajková loď exportu – motorová vozidla byla lepší „jen“ o 2,3 %, ale ze šesti srovnávaných měsíců byly v tomto srovnání letos čtyři horší. A protože růst cen nejsou schopni naši exportéři plně přenést do svých prodejních cen, bilance zahraniřního obchodu se oproti roku 2019 propadla o 22 mld. Kč, což činí 21 %,“ doplňuje Daněk.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat