Evropský plán na boj s drahými energiemi: víc otázek než odpovědí

gas-stove-g5280f6b3a_1280

Evropská unie má plán, jak bojovat s drahými energiemi. Shoda ovšem panuje jen v obecné rovině, v detailech zatím evropský plán hodně “drhne”. Ministři pro energetiku se shodli na tom, že omezí spotřebu elektřiny ve spotřebních špičkách, uvalí mimořádné daně na ne-plynové výrobce energie, zavede strop na ceny plynu a zajistí dostatek likvidity producentům energií, pro které je při vysoké volatilitě velmi obtížné uzavírat obchody na burze. Nejvíce otazníků visí podle expertů nad zastropováním cen plynu a nad mimořádným zdaněním energetických společností.

U cen plynu byly Itálie, Rakousko a Řecko proti návrhu zastropovat ceny “pouze” pro ruský plyn. Důvodem je strach z toho, že by Rusko mohlo přívod plynu vypnout úplně – ruské dodávky plynu do EU tvoří v tuto chvíli ovšem méně než 10 %.

„Širší podporu by pravděpodobně získal návrh, který by zastropoval ceny pro veškerý plyn proudící do EU (včetně LNG). Takové řešení ale může být s blížící se zimou pro Evropu riskantní. Jsou to právě vysoké ceny plynu, které v tuto chvíli do Evropy stahují veškerou dostupnou nabídku LNG z celého světa,“ říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Vysoké ceny přirozeně tlumí poptávku napříč Evropou. Plošné zastropování cen plynu by tak nakonec mohlo vést k nesouladu mezi nabídkou a poptávkou, který by se nakonec musel řešit direktivně – odpojováním vybraných nekritických odvětví od plynu. „To by pravděpodobně vedlo k bolestnému narušení výrobních řetězců a výraznějším nákladům pro evropskou ekonomiku. I proto se země jako Dánsko nebo Nizozemí staví proti plošnému zastropování cen plynu,“ podotýká Bureš.

U speciálního zdanění ne-plynových výrobců elektřiny zase není úplně jasná podoba mechanismu. Pokud by se mělo jednat o cenové stropy pro neplynové producenty, bude klíčové rozhodnout, zda bude strop jeden anebo bude stanoveno více stropů pro různé producenty elektrické energie (jádro, uhlí, obnovitelné zdroje).

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat