Začátek nového týdne přinesl výrazné ztráty na akciových trzích. Po oznámení, že koronavirus zmutoval do snáze přenositelné podoby, se řada investorů zalekla dalšího vývoje. Jejich obavy byly podpořeny novými omezeními, která vznikají při cestování mezi Evropskou unií a Velkou Británií. V důsledku restrikcí je ostrovní stát obklíčen kamiony, které nemohou doručovat náklady. „Investoři si dnes začali vybírat zisky, které na akciových trzích v posledních týdnech nashromáždili. To vede k výrazným poklesům na burzách. Nejvíce trpí letecké společnosti, které citlivě reagují na zprávy o mutaci koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Například německá Lufthansa utrpěla při startu obchodování ztráty kolem devíti procent. Ještě hůře dopadla společnost EasyJet. Její akcie se v pondělí začaly obchodovat téměř o pětinu levněji než v pátek. O něco lépe dopadl provozovatel Eurotunelu Getlink se ztrátami kolem sedmi procent.
„Všem zmíněným společnostem se během pondělního obchodování daří odmazávat ztráty, což ukazuje na velký apetit investorů. Jakýkoliv propad využívají k dokupování akcií. Jsou si totiž vědomi, že ve Spojených státech bude s velkou pravděpodobností schválen balík ve výši 900 miliard dolarů na podporu ekonomiky. K tomu navíc centrální banky po celém světě dál uvolňují měnovou politiku a tím motivují investory k nákupu aktiv,“ komentuje to Štěpán Křeček. Obnova ekonomiky po koronaviru by podle něj mohla být rychlá. Mnozí lidé, kteří při pandemii nezaznamenali příliš velké výkyvy v příjmech, dnes disponují vysokými úsporami. Ty by se postupně mohly dostávat do ekonomiky a vytvářet její růst. V současné době je již patrné oživení v Asii. Například čínský vývoz v listopadu vykázal meziroční růst o 21 procent.