Evropská centrální banka bez překvapení, sazby ponechala na 4 %

ecb-4148918_640

Evropská centrální banka nepřekvapila na svém včerejším zasedání, když ponechala depozitní sazbu na 4 %. Zajímavější bylo podle analytiků zveřejnění nové makroekonomické prognózy, ze které vyplývá, že ekonomický růst eurozóny bude v tomto i příštím roce mírně nižší, než který očekávala ECB v září.

Restriktivnější měnová politika má negativní dopady na hospodářský růst, na druhou stranu má pozitivní vliv na inflaci, která letos klesala rychleji, než jak bylo původně predikováno a především výhled na příští rok se výrazně snížil, kdy průměrná inflace by měla činit dle odhadu 2,7 % (v září 3,2 %).

I přesto guvernérka Christine Lagardeová zdůraznila, že sazby budou drženy na vyšších úrovních po delší časový úsek, aby bylo dosaženo 2% inflačního cíle. Ve srovnání s guvernérem Fedu Powellem bylo její prohlášení více jestřábího charakteru a jasně se tak vymezila proti sázkám trhu na brzké uvolňování měnové politiky. Trhy ovšem na vyjádření guvernérky ECB příliš nereagovaly a stále věří, že první cuty ECB doručí již na březnovém zasedání a do konce roku 2024 budou sazby nižší o zhruba 150bb.

Rozhodnutí ECB společně se středečním rozhodnutím Fedu má dopad na kurz EUR/USD, který atakuje úroveň 1,10 EUR/USD. Vyjádření Lagardeové o tom, že na tomto zasedání se vůbec nediskutovalo o začátku snižování sazeb, trochu utlumilo optimismus na akciových trzích. Německý DAX během dne překonal své historické maximum, přes 17 tis. bodů, ale pak své zisky odmazával (-0,1 %). Americký index S&P 500 si za včerejšek připsal 0,3 % a pražský PX odepsal téměř 0,7 %. Koruna se pohybuje okolo pásma 24,40 EUR/CZK.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat