Eurozóna na vlně pozitivních překvapení. Těží z toho eurodolar

Pro mnohé je poslední vývoj eurodolaru překvapením. Namísto toho, aby se vinou válečného konfliktu v Evropě trápil někde v blízkosti parity, je téměř o deset figur výše. Pravda, za mnohé vděčí eurozóna teplému počasí, které jí dovolilo ušetřit za energie (a tím dostat běžný účet do přebytku), ale jde také o relativní dynamiku očekávaného vývoje ekonomických indikátorů. Zatímco očekávání ohledně vývoje eurozóny byla nastavena poměrně pesimisticky (a každé další číslo překvapuje pozitivně), tak americká ekonomika vysílá smíšené signály.

Do tohoto hodnocení velmi dobře zapadají včerejší výsledky klíčového předstihového indikátoru eurozóny, kterým je index PMI. Jeho souhrnná (kompoziční) varianta pro sektor průmyslu a služeb se dostala nad hraniční hodnotu 50 bodů (číslo nad 50 by mělo signalizovat konjunkturu). Je velmi pravděpodobné, že obdobný index pro německou ekonomiku – Ifo – promluví dnes stejnou řečí.

Naproti tomu americká data čelí v poslední době překvapením na obě strany, což v podstatě potvrzuje i tento týden, kdy série indexů podnikatelských nálad mířila všemi směry. Podstatným příspěvkem do diskuse o tom, jak je na tom americká konjunktura, však promluví zítra zveřejněný výsledek HDP za 4. kvartál loňského roku (a to přesto, že jde spíše o vzad-hledící indikátor).

Podle dosud známých dat si americká ekonomika na konci roku 2022 vedla stále velmi dobře. Fenomén očekávání vs. realita však i zde může sehrát roli. Trh ale především respektovaný nowcast atlantského Fedu (GDPnow) vidí růst výrazně nad potenciálem (2,6 %, resp. 3,5 %), náš běžící odhad pro americký HDP – Stopař – je pesimističtější.

Uvidíme tedy dnes a zítra, zdali se sérii překvapení jdoucí pro-evropským směrem podaří prodloužit a zda eurodolar bude ještě blíže kulatým 1,10.


Autorem textu je Jan Čermák, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat