Ekonomiky v Česku a v Evropě se bez vakcíny zcela neuzdraví

girl-4181395_640

V Česku přichází postupné rozvolnění protipandemických opatření. Děje se tak ještě v době, kdy se virus Covid-19 stále ještě šíří komunitně. „I proto nečekáme, že si vláda bude moct dovolit výraznější rozvlnění, a i stávající kroky mohou ve finále v kombinaci s vánočními návštěvami a oslavy konce nového roku zadělat na třetí vlnu pandemie na začátku příštího roku,“ komentuje to hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Ve většině Evropy bude zřejmě i nadále platit omezení sociálních kontaktů do té doby, než bude efektivně nasazena vakcína. Co to znamená pro evropské ekonomiky?

Je důležité rozlišit napřímo zasažené služby (jako pohostinství a hoteliérství, obchod nebo dopravu) a průmysl nebo stavebnictví, které jsou v tuto chvíli pod daleko menším tlakem než na jaře. Dopad druhé a potenciálně třetí vlny na ekonomiku jako celek bude slabší, i když vybraná odvětví (například obchod) budou “trpět” podobně jako na jaře.

Pokud lze počítat s postupným nasazováním vakcíny napříč Evropou nejdříve od druhého kvartálu, vychází pro většinu Evropy včetně Česka ve výsledku jako pravděpodobný další propad ve čtvrtém kvartále 2020 a mírný propad nebo stagnace pro první kvartál 2021. Výhodu budou mít v tuto chvíli více průmyslové ekonomiky včetně Německa. Současně je možné pozorovat rozdíly mezi střední Evropou (kde začala druhá vlna dříve) a Německem (kde nastartovala o něco později v nižší intenzitě). „Celkově tak dopad do Německa odhadujeme nižší s tím, že bude více zatížen až první kvartál 2021,“ podotýká Bureš.

Až s efektivním nasazením vakcíny by mělo přijít konečné rozvolnění, které bude mít největší efekt na ekonomiky, které mají nejvyšší výchylky v mobilitě a které střídají fáze tvrdého útlumu a “nadšeného” rozvolnění. K těm patří v Evropě vedle Francie například i Česko. Je pravděpodobné, že sektor služeb právě v těchto ekonomikách pak ve druhém až třetím kvartále 2021 dostane silný pozitivní impuls (viz scénář výše).

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat