EGAP výrazně snížil svou angažovanost v Rusku

gears-g294c5cef5_1280

Exportní pojišťovna EGAP od začátku roku snížila svou angažovanost v Rusku o dalších 3,2 miliardy korun. Ze zhruba 11 miliard na začátku roku 2022, jejichž splácení bylo ohroženo válkou, klesla angažovanost na aktuálních 3,8 miliardy.

„Je to skvělá zpráva, které by po zahájení ruské invaze na Ukrajinu věřil málokdo. Splátky úvěrů z Ruska se nám společně i díky vynaloženému úsilí financujících bank daří kontinuálně inkasovat. Během letoška jsme snížili naši expozici již o 3,2 miliardy korun. Zároveň jsme z vlastních zdrojů dokázali odškodnit všechny nastalé pojistné události, takže čeští exportéři v Ruské federaci, kteří měli své případy pojištěné u nás, se o své prostředky nemuseli obávat,“ citoval server Businessinfo předsedu představenstva EGAP Davida Havlíčka.

Vymáhání pohledávek z obchodních případů, které v minulosti skončily pojistnou událostí, v Rusku přitom komplikují uvalené sankce limitující možnosti a výši plateb. Přesto se EGAPu ve spolupráci s pojištěnými v mnoha případech daří udržovat plnění dohod o splátkách, dosáhnout prodeje pohledávek, ve významném případě dokonce předsplacení úvěru.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat