ECB chystá nové stimuly pro evropskou ekonomiku

euro-165852_640

Evropská centrální banka se včera jednomyslně rozhodla, že v prosinci – s ohledem na horšící se ekonomické výhledy –připraví pro evropskou ekonomiku nový stimul.

„Christine Lagardeovou a její kolegy podle včerejšího vystoupení trápí zejména klesající úvěrová aktivita. Je tedy pravděpodobné, že v prosincovém balíku nebude chybět nový atraktivnější design programu TLTRO (cílené dlouhodobější refinanční operace, pozn. red.). Současně věříme, že bude chtít zrychlit kvůli druhé vlně i mimořádné pandemické kvantitativní uvolňování (PEPP) a kvůli klesající inflační prognóze bude asi nakonec štědřejší i klasické kvantitativní uvolňování (skrze APP, do kterého se nevejde například Řecko),“ shrnuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Znamená to, že ECB bude skupovat ještě rychleji široké spektrum aktiv. Ekonomové na druhé straně nepočítají s dalším poklesem sazeb, který by na současných úrovních mohl být kontraproduktivní.

„To může být jedna z mála dobrých zpráv pro euro, které jinak zůstává pod tlakem druhé vlny pandemie a globální nejistoty před americkými volbami a ani vidina dalšího uvolňování měnových kohoutů mu není po chuti,“ doplňuje Bureš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat