Důvod k ekonomickému optimismu: vývoj průmyslové produkce

Začátek letošního roku bude i nadále ve znamení solidní průmyslové aktivity, odhadují analytici. Indexy podnikatelských nálad totiž naznačují pozitivní vývoj průmyslové produkce. Podniky však stále více začíná trápit kapacitní omezení a problémy v dodavatelských řetězcích v kombinaci se zrychlením cen vstupů. Oproti tomu poptávka v podobě nových zakázek zůstává na vysokých hodnotách.

„Průmysl si samotném závěru loňského roku připsal vzhledem k probíhající pandemii Covidu19 další solidní výsledky. Čísla očištěná o sezónní a kalendářní vlivy ukazují v prosinci na růst průmyslové produkce o 0,2 % oproti listopadu a o 0,5 % v meziročním srovnání,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Za růstem průmyslové produkce stál v prosinci především automobilový sektor a dařilo se i produkci plastových výrobků a chemickému průmyslu. Produkce naopak poklesla v případě výroby počítačů a ve strojírenství. Zatímco většina velkých odvětví v závěru loňského roku rychle doháněla jarní výpadek produkce, o strojírenství toto říci nelze. „Důvody je nutné hledat v návaznosti strojírenství na investiční aktivitu, která zůstala ve druhé polovině roku slabší. Určitým pozitivem je, že v prosinci v případě strojírenství alespoň došlo k silnému růstu nových zakázek,“ vysvětluje Novák.

Velmi silný byl prosinec z pohledu nových zakázek s meziročním růstem o 11,2 % a to jak těch zahraničních, tak i těch tuzemských. Začátek letošního roku bude i nadále ve znamení solidní průmyslové aktivity. Výsledky průmyslu za celý rok 2020 již tak optimisticky nevyznívají. Produkce i průmyslové zakázky poklesly shodně o 8 % a zaměstnanost se snížila o 3,4 %. Velký podíl na loňském propadu produkce mělo jarní přerušení výroby ve velkých průmyslových podnicích. Ačkoliv následně došlo v průmyslu ve druhé polovině roku k silnému oživení výroby, tak se jarní výpadek již dohnat nepodařilo. Průmyslová produkce v jednotlivých odvětvích tak loni téměř ve všech případech poklesla. Z velkých odvětví největší pokles produkce zaznamenal automobilový průmysl a strojírenství (-12,3 %). O něco nižší pokles zaznamenal kovodělný průmysl, výroba elektrických zařízení a výroba počítačů. Výjimkou byl dřevozpracující a farmaceutický průmysl, když produkce v těchto odvětvích byla meziročně kladná.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat