Drtivá většina podniků nepočítá se zvyšováním platů, i když zájem o lidi trvá

Podniky v ČR hodnotí vyhlídky ekonomiky v letošním roce výrazně lépe než její aktuální stav v částečném lockdownu. Téměř 40 % vidí světlo na konci tunelu, každá druhá firma počítá s lepším budoucím vývojem svého podnikání. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, jehož se zúčastnilo 130 českých a německých firem působících v tuzemsku.

Asi 55 % investorů letos počítá se zvýšením svého obratu, u exportu, investic a přijímání nových zaměstnanců počítá s růstem přibližně třetina podniků. Pokud nebereme v úvahu loňský propad, pohybují se tyto odhady na předkrizové úrovni. Pandemie a s ní spojené vládní restrikce nicméně způsobily velké rozdíly mezi jednotlivými sektory. Každý pátý podnik hodnotí aktuální ekonomickou situaci jako „dobrou“, dvě třetiny těchto respondentů přitom zastupují průmyslové firmy. Pouze 15 % je ze sektoru služeb, konkrétně zejména poskytovatelů služeb pro podniky (IT, poradenství, logistika atd.).

Rozdíly v jednotlivých oborech se odrážejí i v plánovaném zvyšování platů. Se zvýšením až o 8 % počítá výrazně více společností ze zpracovatelského průmyslu než ze sektoru služeb. Celkově se však tlak na zvyšování mezd kvůli pandemii prakticky vytratil. Drtivá většina podniků (87 %) nepočítá s žádným nebo jen s malým až mírným růstem platů. To je ale podle ČNOPK pro firmy jen krátký oddechový čas. Platy začnou znovu významněji růst s restartem ekonomiky. Podnikatelům totiž i nadále chybí kvalifikovaná pracovní síla.

Nedostatek odborných pracovníků považuje většina investorů (cca 60 %) za největší riziko pro své podnikání v příštích dvanácti měsících. Vzhledem ke zkušenostem, které firmy nasbíraly během lockdownu, vidí více než polovina dotázaných (53 %) velké riziko také v poklesu poptávky a 34 % v hospodářsko-politických rámcových podmínkách.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat