Podnikatelé platí více za elektřinu, plyn, páru i vzduch

Ceny v průmyslu v říjnu po předchozím půlroce poklesů meziročně vzrostly o 0,3 procenta. Zdražily zejména elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch. O 4,3 procenta stouply ceny dopravních prostředků a o 4,5 procenta nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu. Naopak levnější byly chemické látky, těžba a dobývání, dřevo, papír a tisk.

Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).  V zemědělství pokles cen zrychlil na 4,3 procenta ze 3,5 procenta v září.  Pro podniky byly dražší i stavební práce (o 3,1 %)  a tržní služby (1,9 %).

„Ceny stavebních prací se zvyšují, protože zahraniční dělníci odjeli kvůli pandemii koronaviru do zemí svého původu. Na pracovním trhu v České republice je nedostatek lidí, kteří jsou ochotni pracovat ve stavebnictví. Jedná se o nepříjemnou a fyzicky náročnou práci,“ komentuje to hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

K meziročnímu poklesu cen o 4,3 procenta došlo u zemědělských výrobců. V rostlinné výrobě ceny klesly o 3,0 procenta. Výrazně zlevňovaly brambory, jejichž cena klesla o 26,5 procenta. Ceny ovoce však vzrostly o 12,1 procenta. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 6,9 procenta, přičemž ceny jatečných prasat klesly dokonce o 12 procent.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat