Domácnosti začínají věřit, že nejhorší časy jsou za námi

Restauratérům rostou tržby, nahoru je žene inflace, zdroj_Storyous

Český statistický úřad publikoval konjunkturální průzkum, který podle analytiků přinesl naději v tom, že české domácnosti začínají věřit, že nejhorší časy jsou za námi.

Taktéž indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil, nicméně je třeba zmínit neproporcionální rozložení mezi jednotlivými odvětvími, kdy výrazný nárůst byl evidován v průmyslu vzhledem ke stabilizaci v automobilovém průmyslu i přes dočasné dodavatelské problémy. V dalších odvětvích (vybrané služby, obchod a stavebnictví) důvěra v českou ekonomiku poklesla.

Včerejší den byl i ve znamení indexu nákupních manažerů (PMI). V Německu se tento index ve zpracovatelském průmyslu zvýšil z 39,6 v září na 40,7 v říjnu, a je tak na nejvyšší hodnotě od letošního června. Za tímto nárůstem stojí především mírně vyšší počet nových objednávek oproti minulému měsíci.

To v eurozóně byl zaznamenán pokles z 43,4 na 43,0 bodů, přestože se očekával nepatrný nárůst (na 43,7). Ukazuje se, že poptávka je stále silně tlumena, kdy nové zakázky nepřibývají a stávající klientelu dokážou firmy uspokojit ze svých skladových zásob. To naznačuje, že ekonomika eurozóny i v druhé polovině roku dále strádá. Zatímco Evropa je těžce zadýchaná, tak ekonomika USA opět dokazuje svou sílu. Předběžný odhad signalizuje, že index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu se i nadále pohybuje okolo padesátibodové hranice značící expanzi.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat