Domácí ekonomika ve 2. čtvrtletí rostla rychleji, než se očekávalo

Hrubý domácí produkt  České republiky vzrostl oproti prvnímu čtvrtletí roku o 0,5 %, v meziročním srovnání o 3,7 %. Předběžný odhad přitom ukazoval růst HDP jen o 0,2 %, respektive 3,6 % meziročně.

„Obratem je však třeba dodat, že se HDP ve stálých cenách stále ještě nedokázal vrátit na úrovně z před začátku pandemie, tj. z posledního čtvrtletí roku 2019. A to se pravděpodobně nepodaří ani ve druhé polovině letošního roku, protože dynamika HDP začíná evidentně zpomalovat,“ upozorňuje analytik společnosti Akcenta Jan Novák a pokračuje:

Co ve 2. čtvrtletí stálo za mezičtvrtletním růstem domácí ekonomiky o 0,5% ? Především zásoby a investice vyjádřené jako tvorba hrubého fixního kapitálu. Podle ČSÚ rostly především investice do ostatních budov a staveb, dopravních prostředků a strojů a zařízení. Spotřeba domácností sice poklesla o 0,1 %, ale jedná se o nižší pokles, než jsem očekával a útlum spotřeby domácností nakonec ve 2. čtvrtletí nebyl tak výrazný.

To, že v případě spotřeby domácností klesaly především výdaje za nákup předmětů dlouhodobé spotřeby lze však vnímat jako signál toho, že domácnosti začínají s ohledem na vysokou inflaci více šetřit. V meziročním srovnání růst HDP zvolnil na 3,7 %, přičemž kladně k růstu přispívaly především zásoby a tvorba hrubého fixního kapitálu. Pozitivní by i příspěvek domácností a vlády. Záporně k růstu HDP naopak přispíval zahraniční obchod.

Z nabídkové strany k mezičtvrtletnímu růstu přispívaly především odvětví informačních a komunikačních činností, odvětví profesních, vědeckých, technických a administrativních činností, průmysl a v neposlední řadě obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství. Pokles hrubé přidané hodnoty naopak zaznamenalo stavebnictví.

Zatímco růst HDP v první polovině letošního roku byl solidní, tak výhled na druhou polovinu roku příliš optimismu nenabízí. Velmi vysoká inflace a to obzvláště v citlivých položkách spotřebního koše se bude negativně promítat do spotřeby domácností. Spotřebitelská důvěra se v posledních měsících prudce propadla kvůli obavám domácností z vysoké inflace a zhoršení hospodářské situace.

Vysoké ceny energií negativně dopadají na část podnikové sféry a mohou brzdit investiční aktivitu firem. S narušenými dodavatelskými řetězci a vysokými cenami vstupů potom budou muset podniky počítat minimálně do konce letošního roku. Domácí ekonomika se tak pravděpodobně ve druhé polovině roku dostane do technické recese, ale vzhledem k poměrně silnému růstu HDP v 1. a ve 2. čtvrtletí lze v souhrnu za celý rok očekávat růst HDP lehce přes 2 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat