Domácí ekonomika rostla, množství rizik se ale zvyšuje

Zpracování objednávek v restauraci_Zdroj_Storyous

Domácí ekonomika v závěru loňského roku vzrostla. Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu ve 4. čtvrtletí 2021 hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl mezičtvrtletně o 0,9 % a v meziročním srovnání o 3,6 %. V souhrnu za celý loňský rok tak domácí ekonomika vzrostla o 3,3 %. S ohledem na výrazné problémy v domácím automobilovém sektoru ve druhé polovině loňského roku je výsledný růst HDP nakonec možné považovat celkem za úspěch, ačkoliv se ještě úroveň výstupu plně nevrátila na hodnoty před začátkem pandemie.

Z nabídkové strany k mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěly především odvětví činností v oblasti nemovitostí a odvětví veřejné správy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče. Kladně přispěl i průmysl, avšak zpracovatelský průmysl přispíval stejně jako ve 3. čtvrtletí opět negativně. Celkově do mezičtvrtletního růstu HDP přispívaly kladně všechna odvětví s výjimkou stavebnictví a ostatních činností. V meziročním srovnání do růstu ekonomiky nejvíce přispívala skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, což bylo dáno i nízkou statistickou základnou ze závěru roku 2020. Naopak negativně do meziročního růstu HDP přispíval průmysl.

Z poptávkové strany k mezičtvrtletnímu růstu HDP přispívala především zahraniční poptávka a výdaje na tvorbu hrubého fixního kapitálu. Negativní byl naopak příspěvek spotřeby domácností. V meziročním srovnání byly motorem hospodářského růstu z poptávkové strany především spotřeba domácností, investice a změna stavu zásob. Negativně naopak přispívala zahraniční poptávka.

Co nám říká detailnější pohled na strukturu HDP v závěru loňského roku? Z výsledků zpracovatelského průmyslu je patrné, že i nadále pokračovaly problémy na nabídkové straně v podobě dodávek a rychle zdražujících vstupů. To se následně promítalo i do vyšší tvorby zásob. Slabší byla v závěru loňského roku spotřeba domácností, když část spotřebitelů již pravděpodobně začala více rozmýšlet výdaje s ohledem na rychlý růst inflace. Dařilo se sektoru služeb, který již byl jen minimálně pod negativním vlivem protipandemických omezení.

Výhled na růst domácí ekonomiky se pro letošní rok bohužel zhoršuje. Vysoká inflace bude negativně působit na spotřebu domácností. Další růst cen energií lze bohužel očekávat kvůli ruské invazi na Ukrajině. Situace ve zpracovatelském průmyslu se sice na začátku letošního roku mírně zlepšovala, když se dařilo zkracovat dodavatelské lhůty, avšak vývoj pro nejbližší měsíce je v tomto směru s velkým otazníkem.


Autorem textu je analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat