Dohoda s Mercosurem dál rozděluje Francii a Německo

Francouzský premiér Gabriel Attal se v pondělí v Berlíně setkal se svým německým protějškem Olafem Scholzem, aby „prohloubili vztahy obou zemí“. Jak ale upozornil server Euractiv, na schůzce ale vyplavaly na povrch hluboké neshody ohledně obchodní dohody mezi EU a seskupením jihoamerických států Mercosur.

Jednalo se o vůbec první Attalovu zahraniční návštěvu poté, co byl nedávno jmenován premiérem. Lídři jednali o různých politických otázkách, včetně Ukrajiny, obranné politiky, hospodářské konkurenceschopnosti EU a migrace. Výměna názorů byla „bohatá, hutná a přímá“, uvedl Attal.

Pondělní návštěva však také ukázala, že mezi zeměmi přetrvávají významné neshody, včetně stavu obchodní dohody mezi EU a Mercosurem.

Dohoda, na níž se pracuje od roku 1999 a která by se měla stát největší obchodní dohodou historie, se dostala do křížové palby zemědělských protestů, které v posledních týdnech otřásají Evropou. Zemědělci se totiž obávají „nekalé konkurence“ dovozců ze zemí mimo EU, včetně právě Latinské Ameriky.

Berlín si vždy přál, aby se dohoda schválila, zatímco podle Francie není v současné podobě vhodné jí dát zelenou. „Bylo by nejlepší, kdybychom tato jednání dokončili,“ řekl Scholz na tiskové konferenci a pochválil obchodní nástroj EU jako „geostrategický“.

Attal však potvrdil, že „se shodneme pouze na tom, že se neshodneme“. Dohoda totiž neobsahuje tzv. zrcadlové doložky, tedy mechanismus, jehož prostřednictvím se sociální a environmentální předpisy vztahují na všechny signatáře dohody. To by znamenalo, že přísné evropské podmínky nebudou platit jen pro domácí zemědělce, ale i ty jihoamerické. Prezident Emmanuel Macron na tyto doložky dlouhodobě tlačí.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat