Dohánění nejvyspělejších zemí se odkládá. Ekonomická úroveň Česka klesla

Ekonomická úroveň Česka loni klesla na 86 procent průměru 19 zemí eurozóny. Na stejné úrovni by podle odhadů makroekonomické prognózy ministerstva financí měla zůstat i v letošním roce. V roce 2020 byla přitom úroveň ČR na 88 procentech. Ve srovnání se starými zeměmi EU by na tom ale Česko mělo být i nadále lépe, než Portugalsko nebo Španělsko.

Ministerstvo financí ve své prognóze píše, že že v roce 2020 se HDP na obyvatele v běžné paritě kupní síly (vyjadřuje schopnost koupit stejný soubor zboží nebo služeb v různých zemích) snížilo kvůli pandemii koronaviru ve všech sledovaných zemích. Nevíce pak v zemích, jež se silně orientují na cestovní ruch: ve Španělsku, Itálii, Řecku a Francii.

Cenová hladina v ČR loni podle stoupla na 63 procent průměru 19 zemí eurozóny z předchozích 61 procent. „Očekáváme, že se česká ekonomika bude eurozóně i nadále zvolna přibližovat, a to až na 68 procent její úrovně v roce 2022. Hlavními faktory by v horizontu predikce měla být vyšší inflace a zhodnocení měnového kurzu,“ píše ministerstvo v prognóze.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat